
AlternatorIR/IFMITSUBISHI
11341
PIC203-5121, 203-5121A
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
10 interchanges9 applications13 components
Note:2 way interchangeable with 203-5364. Some of these units have a label indicating a L-S plug. At this time it is believed that this is a misprint as all units encountered have an active C terminal as well. Reverse RVC Function | May be the same as 11557. L-S-C Plug.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- MITSUBISHI
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S7
- Pulley Groove OD
- 55
- Plug Code
- 325
- Plug Clock
- 2:00
- Plug Orientation
- SIDE
Vehicle applications
Fits 9 configurations
Domestic(5)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2312 5-4700 |
| Brush, Alt | 7303-305 |
| Nut | 9500-1509 |
| Plug Code | 9801-325 |
| Plug Code | 9801-325 |
| Pulley | 7900-1007C |
| Pulley | 7900-1007C |
| Rectifier | 7703-3159A |
| Rectifier | 7703-3159A |
| Regulator & Brush Holder | 8003-3137A |
| Regulator & Brush Holder | 8003-3137A |
| Terminal & Insulator, Alt | 8903-1003 |
| Terminal & Insulator, Alt | 8903-1003 |