Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
12387
PIC220-5441, 220-5270C, 220-5270B, 220-5193, 220-5197, 220-5270, 220-5270A
Voltage
24V
Amperage
80A
Rotation
CW
39 interchanges4 applications78 components
Note:Superseded by F 000 BL0 755 / 220-7333 | Supersedes 0 124 555 032 / 220-5270A | Superseded by 0 124 555 032 / 5270A | Superseded by 0 124 555 032 / 220-5270A | Superseded by 0 124 555 022 / 220-5270B | Superseded by 0 124 555 065 / 220-5270C
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 24V
- Amperage
- 80A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S8
- Pulley Groove OD
- 58.8
- Plug Code
- 157
- Plug Clock
- 8:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Domestic(4)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz(Medium/Heavy Truck) | Unitog U-300 | 4.3L - 4249cc Dsl | 2000–2003 |
| Mercedes-Benz(Medium/Heavy Truck) | Unitog U-400 | 4.3L - 4249cc Dsl | 2000–2003 |
| Mercedes-Benz(Medium/Heavy Truck) | Unitog U-400 | 6.4L - 6374cc Dsl | 2000–2003 |
| Mercedes-Benz(Medium/Heavy Truck) | Unitog U-500 | 6.4L - 6374cc Dsl | 2001–2003 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-3507-2 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507-2 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-3507-2 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Cover, Alt | 8420-123 |
| Cover, Alt | 8420-123 |
| Cover, Alt | 8420-123 |
| Cover, Alt | 8420-123 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 9500-1508 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 9500-1508 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 9500-1508 |
| Nut | 9500-1464 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Rectifier | 7720-1112 |
| Rectifier | 7720-1112 |
| Rectifier | 7720-1628 |
| Rectifier | 7720-1112 |
| Rectifier | 7720-1112 |
| Rectifier | 7720-1112 |
| Rectifier | 7720-1112 7720-1121 7720-1628 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201 |
| Repair Kit, Alt | 8920-003 |
| Repair Kit, Alt | 8920-003 |
| Rotor | 7020-985A |
| Rotor | 7020-985A |
| Rotor | 7020-985A |
| Rotor | 7020-985A |
| Rotor | 7020-985 7020-985A |
| Rotor | 7020-985A |
| Screw | 9620-107 9620-119 |
| Screw | 9620-119 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-119 |
| Screw | 9620-119 |
| Screw | 9620-119 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Stator | 7220-9350 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 9220-2027 |
| Washer, Spring | 9720-2023 |
| Washer, Spring | 9720-2023 |
| Washer, Spring | 9720-2023 |
| Washer, Spring | 9720-2023 |