Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
16656
PIC190-831, 190-831A
Voltage
12V
Power
2.5 kW
Rotation
CW
Teeth
15
10 interchanges11 applications45 components
Note:John Deere is Selling Their TY6716 (See 190-831A) to Replace the Other OEM Numbers Listed Here. | John Deere is Selling Their TY6716 to Replace the Other OEM Numbers Listed Here.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.5
- Tooth Qty
- 15
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- D
- Mounting Holes
- 4
Vehicle applications
Fits 11 configurations
Domestic(11)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Tractor - Utility) | 1050 3T90 | Yanmar | 1978–1990 |
| John Deere(Tractor - Utility) | 1250 3T90 | Yanmar | 1978–1990 |
| John Deere(Tractor - Utility) | 950 3T90 | Yanmar | 1978–1990 |
| John Deere(Tractor - Utility) | 1650 Yanmar 3T90 Diesel | 1982–1989 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 1250 Yanmar 3T90 Diesel | 1982–1989 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 1050 Yanmar 3T90 Diesel | 1978–1989 | |
| John Deere(Combine) | 1450 Yanmar 3T90 Diesel | 1982–1989 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 950 Yanmar Engines | 1984–1988 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 1050 Yanmar Engines | 1980–1988 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 950 Yanmar Engines | 1978–1983 | |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 3T90 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-3507 5-4706 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush, Str | 5490-3204 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2054CL |
| Clutch, Str Drive | 6290-2054CL |
| Coil, Soln | 6790-9502 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact Kit, Str | 6790-910 6790-937 |
| Contact Set, Stationary | 6790-911 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 6790-911 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-912 |
| Cover, Soln | 6790-213 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Gear | 6990-1013 |
| Grommet, Str | 9190-9015 |
| Grommet, Str | 9190-9015 |
| Insulator, Soln | 9290-9037 |
| Insulator, Soln | 9290-9037 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2622A |
| Pinion, Str Drive | 6290-2622A |
| Plate, Str | SMND-6173 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9010 |
| Spring, Clutch, Str Drive | 6290-2610S |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Str Drive | 6290-2054T |
| Spring, Str Drive | 6290-2054T |
| Switch, Solenoid | 6690-9106A |
| Switch, Solenoid | 6690-9106 |
| Terminal, Soln | 6790-9116 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 9190-9031 |
| Washer, Plain | 9790-9009 |