Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
16739
PIC190-501C, 190-501E, 190-500, 190-500A, 190-501B, 190-501A, 190-501
Voltage
12V
Power
2.0 kW
Rotation
CW
Teeth
9
35 interchanges76 applications120 components
Note:This is the Same as the 16739, Except for the Ignition Terminal, Which Can Be Modified. | Isuzu Industrial Engines | NDenso Gear Reduction Used on LUV / Isuzu Pickup Diesels, and Also on Industrial Applications. Although There are Industrial Units That Look Like the 16739, The Automotive Applications Use a Normal Spade Connector for the Ignition Switch Connection, Rather Than a Screw-On.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.0
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 76 configurations
Domestic(76)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ausa(Forklift) | C200H | L4 2.2L 134cid 4LE2 | 2007–2016 |
| Ausa(Forklift) | C200H | L4 2.2L 134cid Isuzu 4LE2 | 2007–2016 |
| Ausa(Forklift) | C200H-x4 | L4 2.2L 134cid 4LE2 | 2007–2016 |
| Ausa(Forklift) | C200H-x4 | L4 2.2L 134cid Isuzu 4LE2 | 2007–2016 |
| Ausa(Forklift) | C250H-LE | L4 2.2L 134cid 4LE2 | 2007–2016 |
| Ausa(Forklift) | C250H-LE | L4 2.2L 134cid Isuzu 4LE2 | 2007–2016 |
| Chevrolet(Truck) | LUV | L4 2.2L 134cid Diesel | 1982–1982 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | L4 2.2L 134cid Diesel | 1983–1985 |
| Chevrolet(Truck) | S10 Blazer | L4 2.2L 134cid Diesel | 1984–1984 |
| Elgin Sweeper(Sweeper) | Eagle | Isuzu C-240 Dsl | 1989–1993 |
| Elgin Sweeper(Sweeper) | Rear Sweeper C240 | Isuzu Engine | 1989–1993 |
| GMC(Truck) | S15 | L4 2.2L 134cid | 1984–1985 |
| Gehl(Grader) | MG747B | Isuzu Diesel Engines | 1984–1994 |
| Hyster(Lift Truck) | H-25-35XL C240 | Isuzu Dsl | 1999–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | H-25-60XL | Isuzu Dsl. | 1985–2001 |
| Hyster(Lift Truck) | H-40-60XL C240 | Isuzu Dsl | 1999–2006 |
| Hyster(Forklift) | H25-35XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1999–2006 |
| Hyster(Forklift) | H25-35XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1999–2006 |
| Hyster(Forklift) | H25XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–2001 |
| Hyster(Forklift) | H25XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–2001 |
| Hyster(Forklift) | H30XL | L4 2.6L 159cid Perkins 704-26 | 1993–2006 |
| Hyster(Forklift) | H30XL | L4 2.6L 159cid 704-26 | 1993–2006 |
| Hyster(Forklift) | H35XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1993–1994 |
| Hyster(Forklift) | H35XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1993–1994 |
| Hyster(Forklift) | H40-60XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1999–2006 |
| Hyster(Forklift) | H40-60XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1999–2006 |
| Hyster(Forklift) | H40XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1983–1994 |
| Hyster(Forklift) | H40XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1983–1994 |
| Hyster(Forklift) | H50XLB | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1987–1997 |
| Hyster(Forklift) | H50XLB | L4 2.4L 145cid C240 | 1987–1997 |
| Hyster(Forklift) | H60XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1976–1991 |
| Hyster(Forklift) | H60XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1976–1991 |
| Hyster(Lift Truck) | S-40-60XL A187 | Diesel | 1985–2001 |
| Hyster(Lift Truck) | S-40-60XL B187 | Diesel | 1985–2001 |
| Hyster(Lift Truck) | S-40-60XL C187 | Diesel | 1985–2001 |
| Hyster(Lift Truck) | S-40-60XL C240 | Isuzu Dsl | 1985–2001 |
| Hyster(Forklift) | S25XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–1994 |
| Hyster(Forklift) | S25XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–1994 |
| Hyster(Forklift) | S35XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–1994 |
| Hyster(Forklift) | S35XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–1994 |
| Hyster(Forklift) | S40XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–1996 |
| Hyster(Forklift) | S40XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–1996 |
| Hyster(Forklift) | S50XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–1991 |
| Hyster(Forklift) | S50XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–1991 |
| Hyster(Forklift) | S60XL | L4 2.4L 145cid C240 | 1984–1991 |
| Hyster(Forklift) | S60XL | L4 2.4L 145cid Isuzu C240 | 1984–1991 |
| Hyster(Lift Truck) | Various Models 240 / | 280 Isuzu Diesel | 1980–1992 |
| Hyster(Lift Truck) | S-30XM Isuzu Diesel Engines | 1992–2005 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-30XL Isuzu Diesel Engines | 1992–2005 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-50XL Isuzu 2.4L Diesel | 1985–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-40XL Isuzu 2.4L Diesel | 1985–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-60XL Isuzu 2.4L Diesel | 1985–2001 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment 2AB1 Engine | 1981–1981 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment 3AB1 Engine | 1981–2001 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment 4FA1 Engine | 1981–1981 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-190 Engine | 1979–2001 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-190 Engine | 1977–1988 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-201 Engine | 1984–1987 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-223 Engine | 1981–1987 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-223 Engine | 1983–1987 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-240 Engine | 1979–2001 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment C-240 Engine | 1981–2001 | |
| Isuzu(Engines - Industrial) | Misc. Industrial Equipment KDB Engine | 1985–1985 | |
| Isuzu(Truck) | Pickup | L4 2.2L 2238cc Diesel | 1981–1987 |
| Isuzu(Truck) | Trooper | L4 2.2L 2238cc Diesel | 1986–1987 |
| Isuzu(Truck) | Trooper | L4 2.2L 2238cc Diesel | 1984–1984 |
| John Deere(Skid Steer Loader) | 125 Teledyne | 2.0L 40HP Dsl | 1983–1984 |
| John Deere(Skid Steer Loader) | 24A | Isuzu 36HP Diesel | 1979–1983 |
| John Deere(Skid Steer Loader) | JD24A | Isuzu 36HP Diesel | 1977–1979 |
| Thermo King(Truck Unit) | NWD Series | Isuzu 2.0L (TK C201) Diesel | 1974–1991 |
| Thermo King(Trailer Unit) | Sentry | Isuzu 2.0L (TK C201) Diesel | 1985–1997 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Sentry SD1200 | Isuzu D201 | 1984–1994 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Sentry SD1200 | Isuzu C201 | 1974–1984 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models | Isuzu 2.0L (TK C201) Diesel | |
| Thermo King(Trailer Unit) | SB-II Isuzu 2.0L (TK C201) Diesel | 1980–1990 | |
| Thermo King(Trailer Unit) | SB-I Isuzu 2.0L (TK C201) Diesel | 1974–1981 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2317 |
| Armature, Str | 5090-2317 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-3000 5-4208 |
| Bearing, Ball | 5-4208 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-3500 5-4208 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9025 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9000 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9000 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, starter | 5590-9021 |
| Brush Holder Assy, starter | 5590-9021 |
| Brush Set, Str | 5490-3206B |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3206 5490-3206A |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Clutch, Str Drive | 62902612CL |
| Clutch, Str Drive | 62902612CL 6290-2610A |
| Coil, Soln | 6790-9503 |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Kit, Str | 6790-920 6790-932 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 6790-907 |
| Contact, Movable, Soln | 6790-7000 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Drive, Str | 6190-2612 |
| Field Coil, Str | 5290-9604 |
| Field Coil, Str | 5290-9617 |
| Frame, DE, Str | 5690-9009 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003 |
| Gasket, Soln | 9190-9003 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9011 |
| Grommet, Str | 9190-9011 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9034 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Nut | 9500-1466 9590-003 |
| Nut | 9500-1466 9590-004 |
| Nut | 9500-1466 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9001 |
| O-Ring | 9190-9001 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2012 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2012 |
| Repair Kit, Str | 6990-1008 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Retaining Ring, Str | 6290-2610H |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Screw | 9690-9023 |
| Screw | 9603-306 |
| Screw | 9690-9023 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9007 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal Post, Soln | 9690-9030 9690-9031 |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9031 |