Photo coming soon
PARIS RHONE · Starter
StarterDDPARIS RHONE
16756
PIC108-227A, 108-227C, 108-227B, 101-210, 108-198A, 108-198C, 108-227, 108-227D, 108-227E, 182-136
Voltage
12V
Power
1.2 kW
Rotation
CW
Teeth
9
60 interchanges4 applications57 components
Note:Ducellier (101-210 - "S" Terminal Spade) or Paris Rhone (108-227A - "S" Terminal Post or 108-227 - "S" Terminal Spade) Starter for Renault. This is a Shorter and Fatter Version of the 16755. The 16755 Will Work, if There is Room in the Car.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- PARIS RHONE
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.2
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5082-2880 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Armature, Str | 5001-3008 |
| Armature, Str | 5008-2582 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Armature, Str | 5008-2582 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Armature, Str | 5008-2722 |
| Brush Holder, Str | 5508-103 |
| Brush Holder, Str | 5508-103 |
| Brush Holder, Str | 5508-103 |
| Brush Set, Str | 5408-1521 |
| Brush Set, Str | 5408-1521 |
| Brush Set, Str | 5408-1565B |
| Brush Set, Str | 5401-1502B |
| Brush Set, Str | 5408-1532 5408-1569B |
| Brush Set, Str | 5408-1521 5408-1569B |
| Brush Set, Str | 5408-1565B |
| Brush Set, Str | 5482-8505K |
| Brush, Str | 5408-1519 5408-1520 |
| Brush, Str | 5408-1530 5408-1531 |
| Brush, Str | 5408-1519 5408-1520 |
| Brush, Str | 5401-1502 5401-1503 |
| Brush, Str | 5408-1530 5408-1531 |
| Bushing, Str | 6-14023 6-15000 6-16100 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-15009 |
| Bushing, Str | 6-15009 6-20023 |
| Cap Assy, Soln | SCPA-935A |
| Cap Assy, Soln | SCPA-936A |
| Cap Assy, Soln | SCPA-936A |
| Cap Assy, Soln | 6701-180 |
| Cap Assy, Soln | SCPA-935A |
| Contact Assy, Movable | 6701-170 |
| Drive, Str | 6101-2441 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Drive, Str | 6108-2023 |
| Drive, Str | 6108-2023 |
| Drive, Str | 6182-2297 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Drive, Str | 6108-2640 |
| Switch, Solenoid | 6608-8807 6608-8808 |
| Switch, Solenoid | 6608-8807 |
| Switch, Solenoid | 6608-8808A |
| Switch, Solenoid | 6601-8000 |
| Switch, Solenoid | 6608-8805 |
| Switch, Solenoid | 6608-8807 |