Photo coming soon
MITSUBISHI · Starter
StarterPMGRMITSUBISHI
17006
PIC103-227A, 103-227, 103-227B, 103-227BA
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
10
29 interchanges16 applications66 components
Note:2 Way interchangable with 103-227. Mitsubishi PMGR Starter for Jeep. There are 3 Different Styles Here, Although All Will Interchange With Each Other. The Last Two Units Share a Slightly Different Nose Cone - a Flat Area That Joins the Top and Bottom Ear Running Along the Right Side of the Unit. 103-227/A has shorter field case then 103-227B/BA | 2 Way interchangable with 103-227A. Mitsubishi PMGR Starter for Jeep. There are 3 Different Styles Here, Although All Will Interchange With Each Other. The Last Two Units Share a Slightly Different Nose Cone - a Flat Area That Joins the Top and Bottom Ear Running Along the Right Side of the Unit. 103-227/A has shorter field case then 103-227B/BA
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- MITSUBISHI
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 16 configurations
Domestic(16)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| American Motors(Car) | Eagle | L6 4.2L 258cid | 1988–1988 |
| Jeep(Truck) | Cherokee | L6 4.0L 242cid | 1992–1998 |
| Jeep(Truck) | Cherokee | L6 4.0L 242cid | 1987–1993 |
| Jeep(Truck) | Comanche | L6 4.0L 242cid | 1991–1992 |
| Jeep(Truck) | Comanche | L6 4.0L 242cid | 1987–1992 |
| Jeep(Truck) | Grand Cherokee | L6 4.0L 242cid | 1993–1998 |
| Jeep(Truck) | Grand Wagoneer | V8 5.9L 360cid | 1988–1991 |
| Jeep(Truck) | J10 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Jeep(Truck) | J20 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Jeep(Truck) | TJ | L6 4.0L 242cid | 1997–1998 |
| Jeep(Truck) | Wagoneer | L6 4.0L 242cid | 1987–1990 |
| Jeep(Truck) | Wrangler | L6 4.0L 242cid | 1998–1998 |
| Jeep(Truck) | Wrangler | L6 4.0L 242cid | 1997–1997 |
| Jeep(Truck) | Wrangler | L6 4.0L 242cid | 1992–1995 |
| Jeep(Truck) | Wrangler | L6 4.0L 242cid | 1991–1993 |
| Jeep(Truck) | Wrangler | L6 4.2L 258cid | 1988–1990 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3300 |
| Armature, Str | 5003-3301 5003-3300 |
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Ball | 5-2204 |
| Bearing, Ball | 5-2204 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-044 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-044 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-044 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-046 |
| Brush Set, Str | 5403-2709B |
| Brush, Str | 5403-2709 |
| Brush, Str | 5403-2710 5403-2709 5403-2714 |
| Brush, Str | 5403-2709 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-10900 6-11500 6-13002 6-14010 6-14010A |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14006 |
| Bushing, Str | 6-14006 |
| Cap Assy, Soln | 6703-325 |
| Cap Assy, Soln | 6703-327 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Contact Assy, Movable | 6703-312 |
| Contact, Stationary, Soln | 9603-200 |
| Drive, Str | 6103-2470 |
| Drive, Str | 6103-2470 |
| Drive, Str | 6103-2470 |
| Drive, Str | 6103-2470 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3412 |
| Frame, CE, Str | 5703-306 |
| Frame, CE, Str | 5703-306 |
| Frame, DE, Str | 5603-3383 |
| Frame, DE, Str | 5603-3383 |
| Frame, DE, Str | 5603-3383 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2347G |
| Pinion, Str Drive | 6290-2347G |
| Repair Kit, Str | 6903-727 |
| Repair Kit, Str | 6903-727 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring | 9203-3002 |
| Retaining Ring | 9203-3002 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9603-304 9603-305 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Shaft Assy, Planetary | 5103-100 |
| Shaft Assy, Planetary | 5103-100 |
| Shaft Assy, Planetary | 5103-100 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Switch, Solenoid | 6603-3396 |
| Switch, Solenoid | 6603-3366 |
| Switch, Solenoid | 6603-3396 |
| Switch, Solenoid | 6603-3396 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |