Photo coming soon
LETRIKA (ISKRA) · Starter
StarterPLGRLETRIKA (ISKRA)
17009
PIC182-734, 120-199, 120-220, 120-199A
Voltage
12V
Power
2.2 kW
Rotation
CW
Teeth
10
24 interchanges24 applications27 components
Note:This is a Lester Number for the Bosch PLGR Starter Which Fits the Volvo Diesel. The Hitachi Unit is a 17138. | This is a Later Version of the 17009.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- LETRIKA (ISKRA)
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.2
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 24 configurations
Domestic(4)
International(20)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Volkswagen(Europe Car) | LT 28-35 I Box (281-363) | Eng.1G 2.4 TD 68kw 1G | 1990–1992 |
| Volkswagen(Europe Car) | LT 28-35 I Box (281-363) | Eng.DV 2.4 TD 75kw DV | 1988–1990 |
| Volkswagen(Europe Car) | LT 40-55 I Box (291-512) | Eng.1G 2.4 TD 68kw 1G | 1990–1992 |
| Volkswagen(Europe Car) | LT 40-55 I Box (291-512) | Eng.DV 2.4 TD 75kw DV | 1988–1990 |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | LT | 2400, ACL | 1992–1996 |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | LT | 2400, 1G DV | 1982–1992 |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | LT 1G | 2.4L Turbo Dsl. | 1988–1992 |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | LT ACL | 2.4L Turbo Dsl. | 1992–1996 |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | LT DV | 2.4L Turbo Dsl. | 1982–1992 |
| Volvo(Europe Car) | 240 Series | 1982–1993 | |
| Volvo(Europe Car) | 740 Kombi (745) | Eng.D 24 T 2.4 Turbo-Diesel 80kw D 24 T | 1986–1990 |
| Volvo(Europe Car) | 740 Series | 1983–1992 | |
| Volvo(Europe Car) | 760 Series | 1983–1991 | |
| Volvo(Europe Car) | 940 (944) | Eng.D 24 TIC 2.4 TD Intercooler 90kw D 24 TIC | 1991–1994 |
| Volvo(Europe Car) | 940 II (944) | Eng.D 24 TIC 2.4 TD Interc. 90kw D 24 TIC | 1994–1996 |
| Volvo(Europe Car) | 940 II Estate (945) | Eng.D 24 TIC 2.4 TD Interc. 90kw D 24 TIC | 1994–1996 |
| Volvo(Europe Car) | 940 Kombi (945) | Eng.D 24 TIC 2.4 TD Intercooler 90kw D 24 TIC | 1991–1994 |
| Volvo(Europe Car) | 940 Kombi (945) | Eng.D 24 T 2.4 Turbo Diesel 80kw D 24 T | 1990–1991 |
| Volvo(Europe Car) | 940 Series | 1990–1997 | |
| Volvo(Europe Car) | 960 Series | 1990–1998 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-13591 6-16100 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-13591 6-16100 6-16504 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-13591 6-16100 6-16506 |
| Collar, Stop, Str | 9701-11 |
| Drive, Str | 6120-2326 |
| Drive, Str | 6120-2326 |
| Drive, Str | 6120-2326 |
| Gear, Stationary | 6920-2000 |
| Nut | 9500-1480 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 |
| Screw | 9620-115 |
| Shaft Assy, Planetary | 6920-2014 |
| Shift Lever | 6820-202 |
| Switch, Solenoid | 6620-2008A |
| Switch, Solenoid | 6620-2008 6620-2008A |