Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17028
PIC190-316C, 190-316, 190-316B, 190-316A
Voltage
12V
Power
1.0 kW
Rotation
CW
Teeth
9
18 interchanges38 applications80 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.0
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 38 configurations
Domestic(38)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Allmand(Light Plant) | Nite-Light Pro D905BG | Kubota Diesel | 1994–2005 |
| Allmand(Tractor) | TBL 25D D1105 | Kubota Diesel | 1994–2005 |
| Amida(Light Tower) | AL4000 D1105 | Kubota Diesel | 1994–2005 |
| Amida(Light Tower) | AL4000 D950E | Kubota Eng | 1994–2005 |
| Amida(Light Tower) | LT5000 D950E | Kubota Eng | 1994–2005 |
| Ditch Witch(Riding Trencher) | HT25 D1105E | Kubota Diesel | 1999–2006 |
| Ditch Witch(Misc. Equipment) | JT520 Driller | D1105B-1 Kubota Diesel | |
| Grasshopper(Tractor - Lawn) | 928D | Kubota 28HP Dsl | |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150DT | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1996 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150DTB | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1996 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150E | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1996 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150HSD | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1998 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150HSDT | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1998 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150HSDTB | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1998 |
| Kubota(Compact Utility Tractor) | B2150HSE | Kubota V1200-5B 24HP Dsl | 1988–1996 |
| Kubota(2-Wheel Drive Tractor) | B9200DT | Kubota V1200-A 22.5HP Dsl | 1987–1990 |
| Kubota(2-Wheel Drive Tractor) | B9200E | Kubota V1200-A 22.5HP Dsl | 1987–1990 |
| Kubota(4-Wheel Drive Tractor) | B9200HSD | Kubota V1200-A 22.5HP Dsl | 1987–1990 |
| Kubota(4-Wheel Drive Tractor) | B9200HSE | Kubota V1200-A 22.5HP Dsl | 1987–1990 |
| Kubota(Riding Rotary Turf Mower) | F2400 | Kubota D1105-FM 24HP Dsl | 1989–2000 |
| Kubota(Zero-Turn Mower) | FZ2100 | Kubota D905-FZ 21HP Dsl | |
| Kubota(Zero-Turn Mower) | FZ2400 | Kubota D1105-F 24HP Dsl | |
| Kubota(Garden Tractor) | G1800 | 3 Cyl. 0.64L 636cc 39cid | 1989–1995 |
| Kubota(Garden Tractor) | G1800S | Kubota D662 16HP Dsl | 1989–1995 |
| Kubota(Garden Tractor) | G1900 | 3 Cyl. 0.86L 855cc 52cid | 1989–1995 |
| Kubota(Portable Generator Sets) | GL5500S | Kubota ZB500GLS 10HP Dsl | 1988–1999 |
| Kubota(Portable Generator Sets) | GL6500S | Kubota ZB600GLS 12HP Dsl | 1988–1999 |
| Kubota(Mini Excavator) | K008 | Kubota D722 10HP Diesel | 2000–2005 |
| Kubota(Lawn Tractor) | TG1860 | 3 Cyl. 0.72L 719cc 44cid | 1997–2008 |
| Kubota(Misc. Equipment) | Various D1005 Engine | ||
| Kubota(Mini Excavator) | K008-3 Kubota D722EBH-3 10HP Dsl | 2000–2005 | |
| Kubota(Garden Tractor) | GF1800-R Kubota D722 18HP Dsl | 1996–2005 | |
| Kubota(Garden Tractor) | GF1800E-R Kubota D722 18HP Dsl | 1996–2005 | |
| Red D Arc(Welder) | D200K | 1982–1987 | |
| Red D Arc(Welder) | D950 | 1982–1987 | |
| Steiner(Tractor) | 230 Kubota 28HP Dsl | ||
| Thomas Equipment(Skid Steer) | T84 | Kubota D722B Diesel | 1989–1998 |
| Universal(Engine - Marine) | M-35 | 4cyl 30HP Diesel | 1987–1993 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9190-9022 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Drive, Str | 6190-2610 |
| Drive, Str | 6190-2610 |
| Frame, DE, Str | SMND-6137 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Nut | 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9000 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2010 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2010 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Switch, Solenoid | 6690-9018 |
| Switch, Solenoid | 6690-9018 |
| Terminal | 6990-9601 |
| Terminal | 6990-9601 |
| Terminal | 6990-9601 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |