Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPLGRBOSCH
17040
PIC120-205B, 120-205A, 120-205C, 120-205, 101-220, 101-220C
Voltage
12V
Power
2.2 kW
Rotation
CW
Teeth
10
42 interchanges42 applications44 components
Note:Bosch PLGR (Planetary Gear Reduction - Coil Wound Fields) "218" Series Starter (120-205) For Mercedes Diesel. This Fits 1996-84 Diesel Engines. There is a Valeo Unit, That Is Used Interchangeably in 1996-95 (101-220).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.2
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 42 configurations
Domestic(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz(Car) | 190D | L5 2.5L 2497cc Diesel | 1986–1989 |
| Mercedes-Benz(Car) | 190D | L4 2.2L 2197cc Diesel | 1984–1985 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300D | L5 2.5L 2497cc Diesel | 1990–1993 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300D | L6 3.0L 2998cc | 1987–1987 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300SD | L6 3.4L 3449cc Diesel | 1992–1993 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300SDL | L6 3.0L 2998cc | 1986–1987 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300SE | L6 3.2L 3199cc | 1992–1992 |
| Mercedes-Benz(Car) | 300TD | L6 3.0L 2998cc | 1987–1987 |
| Mercedes-Benz(Car) | 350SD | L6 3.4L 3449cc Diesel | 1991–1991 |
| Mercedes-Benz(Car) | 350SDL | L6 3.4L 3449cc Diesel | 1990–1991 |
| Mercedes-Benz(Car) | E300 | L6 3.0L 2996cc Diesel | 1995–1999 |
| Mercedes-Benz(Car) | S350 | L6 3.4L 3449cc Diesel | 1994–1995 |
International(30)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Daewoo(Europe Car) | KORANDO (KJ) | Eng.MB-OM 601 29TD 2.9 TD 88kw MB-OM 601 29TD | 1999–2002 |
| Daewoo(Europe Car) | Korando | 1999–2002 | |
| Daewoo(Europe Car) | MUSSO (FJ) | Eng.MB-OM 601 29TD 2.9 TD 4x4 88kw MB-OM 601 29TD | 1999–2002 |
| Daewoo(Europe Car) | Musso | 1999–2002 | |
| Mercedes LCV(Europe Truck) | 508D | 1993–1995 | |
| Mercedes LCV(Europe Truck) | 508D | 1986–1989 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 309 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 311 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 209 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 315 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 415 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 313 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 211 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 213 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 215 | 2006–2008 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 308 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 208 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 109D | 2003–2008 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 111D | 2003–2008 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 115D | 2003–2008 | |
| Ssangyong(Europe Car) | KORANDO (KJ) | Eng.MB-OM 662 2.9 D (KJ) 72kw MB-OM 662 | 1997–1998 |
| Ssangyong(Europe Car) | KORANDO Cabrio (KJ) | Eng.MB-OM 662 2.9 D 72kw MB-OM 662 | 1997–1998 |
| Ssangyong(Europe Car) | KYRON | Eng.D20DT 2.0 Xdi 104kw D20DT | 2006–2012 |
| Ssangyong(Europe Car) | KYRON | Eng.D20DT 2.0 Xdi 4x4 104kw D20DT | 2006–2012 |
| Ssangyong(Europe Car) | MUSSO (FJ) | Eng.MB-OM 662 2.9 D 73kw MB-OM 662 | 1996–1998 |
| Ssangyong(Europe Car) | REXTON (GAB_) | Eng.D27DT 2.7 Xdi 120kw D27DT | 2004–2014 |
| Ssangyong(Europe Car) | REXTON (GAB_) | Eng.D27DTP 2.7 D 4x4 137kw D27DTP | 2007–2011 |
| Ssangyong(Europe Car) | REXTON (GAB_) Eng. 2.9 TD | 88kw | 2003–2005 |
| Ssangyong(Europe Car) | RODIUS | Eng.D27DT 2.7 Xdi 121kw D27DT | 2005–2013 |
| Ssangyong(Europe Car) | RODIUS | Eng.D27DT 2.7 Xdi 4WD 121kw D27DT | 2006–2013 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5008-3260 |
| Armature, Str | 5020-3011 5020-3062 |
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Armature, Str | 5020-3062 |
| Armature, Str | 5008-3260 |
| Bearing, Ball | 5-2600 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Set, Str | 5420-1083B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Bushing, Str | 6-16008 6-16101 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-16101 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-16101 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-13000 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-16101 6-16504 6-16506 |
| Cap Assy, Soln | 6720-230 |
| Cap Assy, Soln | 6720-230 |
| Clip, Str | 6720-401 |
| Collar, Stop, Str | 9701-11 |
| Contact Assy, Movable | 6720-210 |
| Contact, Stationary, Soln | 9620-102 9620-103 |
| Drive, Str | 6120-2315A |
| Drive, Str | 6120-2315 |
| Drive, Str | 6120-2315A 6120-2315 |
| Gear, Stationary | 6920-2000 |
| Gear, Stationary | 6920-2000 |
| Gear, Stationary | 6920-2000 |
| Nut | 9500-1480 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 |
| Screw | 9620-115 |
| Shift Lever | 6808-101K |
| Shift Lever | 6808-101K |
| Switch, Solenoid | 6620-2013 6620-2085 |
| Switch, Solenoid | 6620-2013 |
| Switch, Solenoid | 6620-2013 |