Photo coming soon
LETRIKA (ISKRA) · Starter
StarterDDLETRIKA (ISKRA)
17073
PIC182-168, 120-520D, 120-520C, 120-520B, 120-520, 120-520A
Voltage
24V
Power
4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
56 interchanges68 applications60 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- LETRIKA (ISKRA)
- Design
- DD
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 4
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 68 configurations
Domestic(53)
International(15)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-2777 |
| Armature, Str | 5020-2777 |
| Armature, Str | 5082-2844 5082-2846 |
| Armature, Str | 5020-2966 |
| Armature, Str | 5020-2966 |
| Armature, Str | 5020-2777 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2000 |
| Brush Holder Assy, Str | 5582-1003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2000 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2001 |
| Brush Set, Str | 5420-1012B |
| Brush Set, Str | 5420-1012B |
| Brush Set, Str | 5482-8501K |
| Brush Set, Str | 5420-1020B |
| Brush Set, Str | 5420-1020B |
| Brush Set, Str | 5420-1012B 5420-1104B |
| Brush, Str | 5420-1012 |
| Brush, Str | 5420-1012 |
| Brush, Str | 5420-1020 |
| Brush, Str | 5420-1020 |
| Brush, Str | 5420-1012 |
| Bushing, Str | 6-19908 682-1002 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-18001 6-18004 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-20012 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-18001 6-18004 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-20012 6-20015 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-20012 6-20015 6-23000 |
| Drive, Str | 6120-2463 |
| Drive, Str | 6120-2585 |
| Drive, Str | 6120-2463 |
| Drive, Str | 6182-2290 |
| Drive, Str | 6120-2585 |
| Drive, Str | 6120-2310 6120-2463 |
| Field Coil, Str | 5220-1004 |
| Field Coil, Str | 5220-1004 |
| Field Coil, Str | 5220-1012 |
| Field Coil, Str | 5220-1010 |
| Field Coil, Str | 5220-1012 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Frame, CS, Str | 5882-1001 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Repair Kit, Str | 6920-1001 |
| Repair Kit, Str | 6920-1001 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Shift Lever | 6820-201 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Spring, Brush, Str | 9420-2003 |
| Spring, Brush, Str | 9420-2003 |
| Switch, Solenoid | 6620-2504A 6620-2504 |
| Switch, Solenoid | 6620-2504A 6620-2504 |
| Switch, Solenoid | 6682-8203 |
| Switch, Solenoid | 6620-2507 |
| Terminal Kit, Str | 6920-2600 |