Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17084
PIC190-359A, 190-361, 190-359
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
10
15 interchanges38 applications91 components
Note:This is the NDenso Unit That Replaced the 3257 on the 6cyl & 8cyl Chrysler Vehicles. PIC No. 190-359 Has No Heat Shield , While 190-361 Has Holes for a Heat Shield. The NDenso 17466 (128000-7810) Also Looks Very Similar to the 17084, Except There is a "Cut-Out" in the Drive Pinion Area That Ensures Fit in Dodge Truck Applications. The Older 17084's Will NOT Fit Here in Some, or All Cases. | This is the Denso Unit That Replaced the 3257 on the 6cyl & 8cyl Chrysler Vehicles. PIC No. 190-359 Has No Heat Shield , While 190-361 Has Holes for a Heat Shield. The NDenso 17466 (128000-7810) Also Looks Very Similar to the 17084, Except There is a "Cut-Out" in the Drive Pinion Area That Ensures Fit in Dodge Truck Applications. The Older 17084's Will NOT Fit Here in Some, or All Cases.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
Vehicle applications
Fits 38 configurations
Domestic(38)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chrysler(Car) | Fifth Avenue | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B250 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B350 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Van) | B350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D100 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D100 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D100 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Dodge(Truck) | D150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D150 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D250 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | D350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | Dakota | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | Dakota | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1989–1990 |
| Dodge(Car) | Diplomat | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | Ramcharger | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | Ramcharger | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | W100 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W100 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W100 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Dodge(Truck) | W150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1989–1990 |
| Dodge(Truck) | W150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | W150 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | W250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | W250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Dodge(Truck) | W350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1990 |
| Macdon(Windrower) | MACDON | 7000 Wisconsin Gas Eng. | 1993–1997 |
| Plymouth(Car) | Caravelle | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Gran Fury | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Prairie(Sprayer) | 4800 Sprayer | Chrysler Gas | 1993–1997 |
| Prairie(Sprayer) | 4900 Sprayer | Chrysler Gas | 1993–1997 |
| Westward(Windrower) | 7000 | 225 Chrysler Gas | 1993–1997 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-2600 5-3000 5-3203 5-3507 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3207A 5490-3207 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Kit, Str | 6790-936 |
| Contact Kit, Str | 6790-936 |
| Contact Kit, Str | 6790-936 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Cover, Soln | 6790-215 |
| Cover, Str | 6990-9001 |
| Cover, Str | 6990-9001 |
| Cover, Str | 6990-9001 |
| Drive, Str | 6190-2613 |
| Drive, Str | 6190-2613 |
| Drive, Str | 6190-2613 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9003 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Frame, CS, Str | 5890-1006 |
| Frame, DE, Str | 5690-9201 |
| Frame, DE, Str | 5690-9201 |
| Frame, DE, Str | 5690-9201 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gear | 6990-1011 |
| Gear | 6990-1011 |
| Gear | 6990-1011 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 6990-9002 9290-9018 9290-9019 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Nut | 9590-004 |
| Nut | 9500-1166 9500-1451 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9038 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9038 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| Plug, Str | 9190-9026 |
| Repair Kit, Str | 6990-851 |
| Repair Kit, Str | 6990-851 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6204-2545X 6290-2610X 6990-135 |
| Screw | 9690-9004 9690-9055 |
| Screw or Bolt | 9600-1036 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Terminal Block, Str | 6790-9180 |
| Terminal Block, Str | 6790-9180 |
| Terminal Block, Str | 6790-9180 |
| Terminal, Soln | 6790-9104 |
| Terminal, Soln | 6790-9104 |
| Terminal, Soln | 6790-9104 |
| Thru Bolt | 9690-9049 |
| Tool, Solenoid | 9900-8230 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9014 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |