Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17117
PIC190-506, 190-528
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
15
15 interchanges19 applications47 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 15
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
Vehicle applications
Fits 19 configurations
Domestic(19)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Carrier Transicold(Misc. Equipment) | Various Models | Yanmar 235 | |
| Carrier Transicold(Misc. Equipment) | Various Models | Yanmar 353 | |
| Thermo King(Trailer Unit) | LND | 50 Yanmar 353 (TK 3.53) Diesel | 1991–2001 |
| Thermo King(Trailer Unit) | LND | 30 Yanmar 353 (TK 3.53) Diesel | 1983–1993 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | MD | Yanmar 2T7HL | 1984–2006 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | RD-I 30 TK | 353 Diesel | 1980–1995 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | RD-I 30TC TK | 353 Diesel | 1980–1995 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | RD-I 50 TK | 353 Diesel | 1980–1995 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | RD-I 50TC TK | 353 Diesel | 1980–1995 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | RD-I TC TK | 353 Diesel | 1989–1995 |
| Thermo King(Trailer Unit) | URD | Yanmar 353 (TK 3.53) Diesel | 1996–2006 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models | Yanmar TK235 | 1978–1978 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models | Yanmar 235 (TK 2.35) Diesel | |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models | Yanmar 353 (TK 3.53) Diesel | |
| Thermo King(Truck Unit) | MD-I Yanmar 235 (TK 2.35) Diesel | 1983–1993 | |
| Thermo King(Truck Unit) | RD-I Yanmar 235 (TK 2.35) Diesel | 1980–1990 | |
| Thermo King(Truck Unit) | KD-I Yanmar 235 (TK 2.35) Diesel | 1978–1988 | |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 2T72HL | 1984–1992 | |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 2T75LT | 1983–1994 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2317 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9000 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Coil, Soln | 6790-9507 |
| Coil, Soln | 6790-9508 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Drive, Str | 6190-3024 |
| Drive, Str | 6190-3024 |
| Field Coil, Str | 5290-9617 |
| Gasket, Soln | 9190-9003 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Insulator, Str | 9290-9034 |
| Insulator, Str | 9290-9018 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Nut | 9500-1466 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9001 |
| O-Ring | 9190-9038 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2028 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2028 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Terminal, Soln | 6790-9102 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |