Photo coming soon
MITSUBISHI · Starter
StarterPMGRMITSUBISHI
17133
PIC103-156, 103-156A, 103-156B, 103-156C, 108-440
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
12
24 interchanges4 applications58 components
Note:Mitsubishi PMGR Starter for Mazda MPV / Pickup V-6 w/AT. The 17151 is the Same Thing in a Smaller 1.4kw Motor. OEM No. M1T50471 (17172) Was Incorrectly Identified as a 17133 in the 1990 Lester Catalog - It Was Corrected in the 1992 Book. | This is a Mando / Valeo Replacement for the Mitsubishi 17133 and 17151.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- MITSUBISHI
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 12
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Armature, Str | 5003-3301 5003-3300 |
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-3203 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 5503-044 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-044 |
| Brush Set, Str | 5403-2709B |
| Brush Set, Str | 5403-2709B |
| Brush, Str | 5403-2709 5403-2711 5403-2714 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5403-2709 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Cap Assy, Soln | 6703-326 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Drive, Str | 6103-2473 |
| Drive, Str | 6103-2473 |
| Drive, Str | 6103-2473 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3412 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3412 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3412 |
| Frame, CE, Str | 5703-306 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 5803-3502 |
| Gear, Stationary | 5803-3502 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2347G |
| Pinion, Str Drive | 6203-2135 |
| Repair Kit, Str | 6903-728 |
| Repair Kit, Str | 6903-728 |
| Repair Kit, Str | 6903-728 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9603-304 9603-305 |
| Screw | 9603-304 9603-305 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Switch, Solenoid | 6603-3393 |
| Switch, Solenoid | 6603-3393 |
| Switch, Solenoid | 6603-3393 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |