Photo coming soon
MITSUBISHI · Starter
StarterPMGRMITSUBISHI
17161
PIC103-165D, 104-144, 103-165A, 103-165, 103-165B, 103-165C
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
8
28 interchanges5 applications96 components
Note:Can replace 103-165 & A and supersedes 103-165B & C | This is a Hitachi or Mitsubishi PMGR Starter Which Fits the Nissan 240SX, Stanza, and Axxess. The Mitsubishi Version (103-165 or 103-165A) Was Previously Numbered the 17186, But We Have Combined These Units to Show They Interchange. | M1T72281A supersedes 103-165 and can be replaced by 103-165B per Mitsubishi. This is a Hitachi or Mitsubishi PMGR Starter Which Fits the Nissan 240SX, Stanza, and Axxess. The Mitsubishi Version (103-165 or 103-165A) Was Previously Numbered the 17186, But We Have Combined These Units to Show They Interchange. | Superseded by 103-165A per Mitsubishi. This is a Hitachi or Mitsubishi PMGR Starter Which Fits the Nissan 240SX, Stanza, and Axxess. The Mitsubishi Version (103-165 or 103-165A) Was Previously Numbered the 17186, But We Have Combined These Units to Show They Interchange. | Can replace 103-165A and superseded by 103-165D per Mitsubishi | Superseded by 103-165D
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- MITSUBISHI
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 8
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3312 5003-3311 |
| Armature, Str | 5003-3311 |
| Armature, Str | 5003-3311 |
| Armature, Str | 5004-3100 |
| Armature, Str | 5003-3311 |
| Armature, Str | 5003-3312 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1012 |
| Brush Holder Assy, Str | 5504-411 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Set, Str | 5404-2002B |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5404-2002 5404-2029 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-16006 6-19002 6-22005 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Contact, Stationary, Soln | 9603-200 |
| Drive, Str | 6103-2319 |
| Drive, Str | 6103-2319 |
| Drive, Str | 6103-2319 |
| Drive, Str | 6103-2319 |
| Drive, Str | 6104-2417 |
| Drive, Str | 6103-2319 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3411 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3411 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3411 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3411 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3411 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Lead, Wire, Soln | 9804-101 |
| Lead, Wire, Soln | 9804-101 |
| Repair Kit, Str | 6903-731 |
| Repair Kit, Str | 6903-731 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring | 9203-3002 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Shaft Assy, Planetary | 5103-101 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Stop Collar Kit, Str | 9704-400 |
| Strap, Wire Tie | 6900-100 |
| Switch, Solenoid | 6603-3342 |
| Switch, Solenoid | 6604-4484 |
| Switch, Solenoid | 6603-3342 |
| Switch, Solenoid | 6603-3342 |
| Switch, Solenoid | 6603-3342 |
| Switch, Solenoid | 6603-3342 |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Tube, Drain, Str | 9104-4003 |
| Vibration Dampener, Str | 6904-104 |