
StarterOSGRDENSO
17292
PIC190-840A, 190-840, 190-840B
Voltage
12V
Power
2.5 kW
Rotation
CW
Teeth
11
14 interchanges15 applications41 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.5
- Tooth Qty
- 11
Vehicle applications
Fits 15 configurations
Domestic(15)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FA14 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-T | 1989–1991 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FA1415 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TM | 1995–1997 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FA1415 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TH | 1993–1994 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FA15 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TH | 1992–1992 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FB15 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TH | 1992–1992 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FB1715 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TM | 1995–1997 |
| Hino(Medium/Heavy Truck) | FB1715 | L4 3.8L 3839cc 234cid Hino W04C-TH | 1993–1994 |
| Hino(Engine - Marine) | WO4CTA | 4cyl, 234ci, 3.8L | 1990–1997 |
| Hino(Engine - Marine) | WO4CTI | 4cyl, 234ci, 3.8L | 1990–1997 |
| Hino(Engine - Marine) | WO6DTA | 6cyl, 351ci, 5.7L | 1990–1997 |
| Hino(Engine - Marine) | WO6DTI | 6cyl, 351ci, 5.7L | 1990–1997 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model W04CTA MIE (150HP) | HINO 3.9L - 234ci - 4cyl | 1990–1997 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model W04CTI MIE (210HP) | HINO 3.9L - 234ci - 4cyl | 1990–1997 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model W06DTA MIE (310HP) | HINO 5.8L - 351ci - 6cyl | 1993–1997 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model W06DTI MIE (250HP) | HINO 5.8L - 351ci - 6cyl | 1990–1997 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9003 |
| Clutch, Str Drive | 6190-3011K 6190-2054A |
| Clutch, Str Drive | 6190-3011K |
| Clutch, Str Drive | 6190-3011K 6190-2054A |
| Coil, Soln | 6790-9500 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9025 |
| Contact Kit, Str | 6790-937 |
| Contact Kit, Str | 6790-937 |
| Contact Kit, Str | 6790-937 |
| Contact Set, Stationary | 6790-943 |
| Contact Set, Stationary | 6790-943 |
| Contact Set, Stationary | 6790-943 |
| Drive, Str | 6190-2054 |
| Drive, Str | 6190-2054 |
| Drive, Str | 6190-2054 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Field Case Assy, Str | 5290-9000 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Gasket, Soln | 9190-9008 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Retainer, Str | 6990-9603 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Spring, Plunger, Str | 9490-9005 |
| Switch, Solenoid | 6690-9104 |
| Switch, Solenoid | 6690-9104 |
| Switch, Solenoid | 6690-9104 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |