Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterDDBOSCH
17307
PIC120-566, 120-599, 120-599A, 182-161
Voltage
12V
Power
3.0 kW
Rotation
CW
Teeth
9
21 interchanges18 applications33 components
Note:Superseded by 120-599A | Supersedes 120-566
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 3.0
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 18 configurations
Domestic(18)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Case(Agricultural Tractor) | 5130 | 6-359 Diesel | 1990–1991 |
| Case(Agricultural Tractor) | 5140 | 6-359 Diesel | 1990–1991 |
| Case(Agricultural Tractor) | 5240 | 6-359 Diesel | 1992–2001 |
| Case(Agricultural Tractor) | 5420 NCE engine | 1988–1994 | |
| Case(Windrower) | 6000 | 390 Diesel | 1985–1992 |
| Case(Windrower) | 6000 | 390 | 1985–1992 |
| Case(Windrower) | 6500 | 390 | 1985–1992 |
| Case(Windrower) | 6500 | 390 Diesel | 1985–1992 |
| Case(Agricultural Tractor) | MX120 | 6-359 Diesel | 1997–2002 |
| Case(Agricultural Tractor) | MX135 | 6-359 Diesel | 1997–2002 |
| Case(Agricultural Tractor) | MX150 | 6-359 Diesel | 1998–2002 |
| Case(Agricultural Tractor) | MX170 | 6-359 Diesel | 1998–2002 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5120 NCE engine | 1989–1999 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5220 NCE engine | 1996–1996 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5230 NCE engine | 1996–1996 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5140 NCE engine | 1988–1994 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5150 NCE engine | 1988–1994 |
| Case(Agricultural Tractor) | Maxxum | 5130 NCE engine | 1988–1994 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3043 |
| Armature, Str | 5020-2774 |
| Armature, Str | 5020-3043 |
| Armature, Str | 5082-2883 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2017 |
| Brush Holder Assy, Str | 5582-1006 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2020 |
| Brush Set, Str | 5420-1071B |
| Brush Set, Str | 5420-1071B |
| Brush Set, Str | 5482-8525K |
| Brush Set, Str | 5420-1071B |
| Brush, Str | 5420-1040 5420-1041 |
| Brush, Str | 5420-1040 5420-1041 |
| Brush, Str | 5420-1040 5420-1041 |
| Bushing, Str | 682-1002 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-18001 6-18004 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-18001 6-18004 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-18001 6-18004 6-23000 |
| Drive, Str | 6120-3108A |
| Drive, Str | 6120-3108A |
| Drive, Str | 6120-3108A |
| Field Coil, Str | 5220-1026 |
| Field Coil, Str | 5220-1003 |
| Frame, CE, Str | 5720-003 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Seal, Str | 9120-2000 |
| Seal, Str | 9120-2000 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Switch, Solenoid | 6620-2058 6620-2501 |
| Switch, Solenoid | 6620-2506 |
| Switch, Solenoid | 6620-2506 |