Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17379
PIC190-530B, 190-530
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
10
8 interchanges71 applications34 components
Note:Standard battery & motor post. For extended battery & motor post see 190-530E | The 17384 May Interchange. Standard battery & motor post. For extended battery & motor post see 190-530E
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 71 configurations
Domestic(71)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T100C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T100D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T120C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T125D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T150D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T165 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T180 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T200 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T225 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T250 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T300 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T30B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T30B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T30C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T35B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T35B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T35C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T40B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T40B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T40C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T40DSA 1404 | 2.67L Caterpillar Gas | 1979–1981 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T40E 1404 | 2.67L Caterpillar Gas | 1979–1981 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T45B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T45B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T45C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T50B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T50B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T50C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T50E 1404 | 2.67L Caterpillar Gas | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T55B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T55B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T55C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T60B | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T60B, C | Cat. | 1985–1986 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T60C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T60D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T70C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T70D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T80C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T80D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T90C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | T90D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | TC100D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | TC120D | Cat. | 1985–1991 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | TC60C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | TC60DSA | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | TC60E | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V110 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V130 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V150 | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V25D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V30A | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V30C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V30D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V35A | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V35C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V35D | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V40C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V40DSA | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V40E | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V41 | Continental F-227 | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V45C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V50C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V50E | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V51 | Continental F-227 | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V55B | Continental F-227 | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V55C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | V60B | Continental F-227 | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | VC60C | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | VC60DSA | Cat. | 1985–2001 |
| Caterpillar(Ag. & Ind. Lift Truck) | VC60E | Cat. | 1985–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-4208 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-4000 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush, Str | 5490-3219 |
| Brush, Str | 5490-3208 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-916 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-900 6790-904 |
| Frame, DE, Str | SMND-6137 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 9290-9028 9290-9029 |
| Insulator, Str | 9290-9018 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2005 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2005 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |