Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17392
PIC190-530A, 190-530D
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
10
10 interchanges6 applications42 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 10
Vehicle applications
Fits 6 configurations
Domestic(6)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Clark(Lift Truck) | Various Lift Truck | 2.7L Continental Gas | 1985–2001 |
| New Holland(Industrial Baler) | Misc. Models | 1.3L Teledyne Engine | 1985–2002 |
| New Holland(Industrial Baler) | Misc. Models | 2.0L Teledyne Engine | 1985–2002 |
| Teledyne - Continental(Engine Medium Duty) | TM-13 Gas or Diesel Engines | 1986–2001 | |
| Teledyne - Continental(Engine Medium Duty) | TM-20 Gas Engines | 1986–2001 | |
| Teledyne - Continental(Engine Medium Duty) | TM-27 Gas Engines | 1986–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-3000 |
| Bearing, Ball | 5-3000 5-4208 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Set, Stationary | 6790-916 |
| Contact Set, Stationary | 6790-916 |
| Contact, Movable, Soln | 6790-7000 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-900 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-900 6790-904 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 9290-9028 9290-9029 |
| Insulator, Str | 9290-9028 9290-9029 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2005 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2005 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |