Photo coming soon
HITACHI · Starter
StarterPMGRHITACHI
17479
PIC104-286, 103-328, 104-284, 103-262
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CCW
Teeth
13
30 interchanges5 applications93 components
Note:Hitachi (104-284 and 104-286) or Mitsubishi (103-262) Starter For the Late Nissan Maxima, Nissan Quest and Mercury Villager. This Unit Looks Much Different Than the Earlier 17145 Used on Other Maxima's. This Unit is Not the "Side Mount" Like the Older Units, But Instead Bolts "Inwards", More Like the Older 16816's, and Such. This Appears to Be a PMGR Starter. This Unit Looks Much Like the 17476 (S114-757) For the Nissan Quest and Mercury Villager, and So the 17476 is Being Superseded to the 17479. Mitsubishi and Hitachi Interchange. | This is a Mitsubishi Starter for the 1999-On Mercury Villager and Nissan Quest With the 3.3L Engine. This Previously Was Called a 17767, But Has Been Superseded Back to the 17479 as of 11/2001. | Hitachi (104-284 and 104-286) or Mitsubishi (103-262 and 103-328) Starter For the Late Nissan Maxima, Nissan Quest and Mercury Villager. This Unit Looks Much Different Than the Earlier 17145 Used on Other Maxima's. This Unit is Not the "Side Mount" Like the Older Units, But Instead Bolts "Inwards", More Like the Older 16816's, and Such. This Appears to Be a PMGR Starter. This Unit Looks Much Like the 17476 (S114-757) For the Nissan Quest and Mercury Villager, and So the 17476 is Being Superseded to the 17479. Mitsubishi and Hitachi Interchange..
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- HITACHI
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CCW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 13
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3340 |
| Armature, Str | 5004-3115 |
| Armature, Str | 5004-3115 |
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Ball | 5-4000 5-4207 5-4725 |
| Bearing, Ball | 5-4725 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bracket, Str | 9204-4016 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-053 5504-412 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-053 |
| Brush, Str | 5404-2027 5404-2028 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Brush, Str | 5403-2716 5403-2734 |
| Brush, Str | 5404-2027 5404-2028 |
| Bushing, Str | 6-10004 6-11004 6-15500 6-22005 |
| Bushing, Str | 6-11500 6-13002 603-001 |
| Bushing, Str | 6-10004 6-11004 6-15500 6-22005 6-22008 |
| Bushing, Str | 6-14010 |
| Cap Assy, Soln | 6703-352 |
| Cap Assy, Soln | 6704-476 |
| Cap Assy, Soln | 6703-352 |
| Cap, Str | 6903-110 |
| Clutch, Str Drive | 6204-2357C |
| Clutch, Str Drive | 6203-2637 |
| Clutch, Str Drive | 6204-2357C |
| Clutch, Str Drive | 6203-2637 |
| Collar, Stop, Str | 6204-301 |
| Collar, Stop, Str | 6204-301 |
| Contact Assy, Movable | 6704-441 |
| Contact, Stationary, Soln | 9604-510 |
| Contact, Stationary, Soln | 9603-200 |
| Cover, Str | 6903-103 |
| Drive, Str | 6104-2357 |
| Drive, Str | 6104-2357 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3314 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3314 |
| Frame, CE, Str | 5703-307 |
| Frame, CE, Str | 5703-307 |
| Frame, CE, Str | 5703-307 |
| Frame, DE, Str | 5604-006 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Planetary | 6903-114 |
| Gear, Stationary | 5803-3502 |
| Gear, Stationary | 5803-3502 |
| Gear, Stationary | 6903-113 |
| Grommet, Str | 6990-1024 |
| Lead, Wire, Soln | 9804-101 |
| Lead, Wire, Soln | 9804-101 |
| Lead, Wire, Soln | 9804-101 |
| Nut | 9500-1480 9520-002 |
| Nut | 9520-002 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6203-2638 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6203-2638 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6203-2638 |
| Pinion, Str Drive | 6204-2357G |
| Pinion, Str Drive | 6203-2106 6204-2357G |
| Pinion, Str Drive | 6203-2106 |
| Retaining Ring, Str | 9203-003 |
| Screw | 9603-0329 |
| Screw | 9603-304 9603-305 |
| Screw, Sol | 9603-310 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Shift Lever | 6803-306A 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Solenoid Plunger | 6703-003 |
| Spring | 9403-001 |
| Spring, Brush, Str | 5503-066 |
| Spring, Str Drive | 6203-2106F |
| Spring, Str Drive | 6203-2106F |
| Stop Collar Kit, Str | 9703-305 |
| Stop Collar Kit, Str | 9703-305 |
| Stop Collar Kit, Str | 9703-305 |
| Strap, Wire Tie | 6900-100 |
| Strap, Wire Tie | 6900-100 |
| Switch, Solenoid | 6603-3402 |
| Switch, Solenoid | 6604-4484 |
| Switch, Solenoid | 6604-4484 |
| Switch, Solenoid | 6603-3402 |
| Thru Bolt | 9603-301 9603-301A |
| Thru Bolt | 9603-301 9603-301A |
| Vibration Dampener, Str | 6904-105 |
| Vibration Dampener, Str | 6904-105 |
| Washer, Crimp | 9720-2024 |
| Washer, Crimp | 9720-2024 |