
StarterOSGRDENSO
17523
PIC190-226A, 190-226B
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
10 interchanges3 applications57 components
Note:Denso (190-226A - 1.4Kw or 190-226B - 1.6Kw) Starter for Toyota. This Unit Looks Just Like the 17125, Except This Unit Uses a New Style of Ignition Switch Terminal. The 17125 Will Work, With Vehicle Harness Connector Modification. The Smaller Rated Motor 228000-2730 is the 17521. The Ignition Terminal Points Forward (Towards the Drive End) on These Units. | NDenso (190-226A - 1.4Kw or 190-226B - 1.6Kw) Starter for Toyota. This Unit Looks Just Like the 17125, Except This Unit Uses a New Style of Ignition Switch Terminal. The 17125 Will Work, With Vehicle Harness Connector Modification. The Smaller Rated Motor 228000-2730 is the 17521. The Ignition Terminal Points Forward (Towards the Drive End) on These Units.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
Vehicle applications
Fits 3 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-2600 5-3000 5-4208 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Boot, Str | 9290-9033 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush, Str | 5490-3219 |
| Brush, Str | 5490-3207 5490-3209 |
| Bushing, Str | 6-28591 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Coil, Soln | 6790-9521 |
| Coil, Soln | 6790-9521 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9023 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Kit, Str | 6790-923 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Drive, Str | 6190-2610 |
| Drive, Str | 6190-2610 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Frame, CE, Str | 5790-1000 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gear | 6990-1011 |
| Gear | 6990-1011 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Grommet, Str | 9190-9012 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 9290-9027 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 9290-9027 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Lead, Field Coil | 9800-105 |
| Nut | 9590-004 |
| Nut | 9500-1464 9500-1480 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9038 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2010 |
| Repair Kit, Str | 6990-850 6990-853 |
| Repair Kit, Str | 6990-850 6990-853 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Screw | 9690-9025 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Switch, Solenoid | 6690-9832 |
| Terminal, Soln | 6790-9112 |
| Terminal, Soln | 6790-9112 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9005 9190-9031 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9005 9190-9031 |