Photo coming soon
VALEO · Starter
StarterPMGRVALEO
17708
PIC108-263, 108-338, 103-288A, 103-288
Voltage
12V
Power
1.1 kW
Rotation
CW
Teeth
8
26 interchanges23 applications68 components
Note:This is the Valeo Version of the 17708 Used on Hyundai. | This is a Later Version of the 17708. | This is a Smaller Case Unit Than Earlier 17708's - the Field Case Diameter Went From 74mm to 70mm, the Total Length From 207.2mm to 193.8mm, and the Weight From 3140g to 2800g. The Reason Was to Make the Starter Shorter and Lighter. Either Unit Will Work in Place of Each Other. | This is Similar to the 17217, Except This Unit Opens to the Opposite Side. The Drive, Solenoid, and Many of the Internal Parts are the Same as the 17217. This Fits Later Hyundai's.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- VALEO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.1
- Tooth Qty
- 8
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 23 configurations
Domestic(17)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Hyundai(Car) | Elantra | L4 2.0L 1975cc | 2005–2006 |
| Hyundai(Car) | Elantra | L4 2.0L 1975cc | 1999–2004 |
| Hyundai(Car) | Elantra | L4 2.0L 1975cc | 1999–2000 |
| Hyundai(Car) | Elantra | L4 1.8L 1796cc | 1998–1998 |
| Hyundai(Car) | Elantra | L4 1.8L 1795cc | 1996–1997 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 2.0L 1975cc | 2005–2006 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 2.0L 1975cc | 2003–2004 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 2.0L 1997cc | 1998–2001 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 2.0L 1997cc | 1998–2000 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 2.0L 1975cc | 1997–1997 |
| Hyundai(Car) | Tiburon | L4 1.8L 1795cc | 1997–1997 |
| Hyundai(Truck) | Tucson | L4 2.0L 1975cc | 2005–2009 |
| Kia(Car) | Spectra | L4 2.0L 1975cc | 2006–2006 |
| Kia(Car) | Spectra | L4 2.0L 1975cc | 2004–2005 |
| Kia(Car) | Spectra5 | L4 2.0L 1975cc | 2006–2006 |
| Kia(Car) | Spectra5 | L4 2.0L 1975cc | 2005–2005 |
| Kia(Truck) | Sportage | L4 2.0L 1975cc | 2005–2006 |
International(6)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3312 |
| Armature, Str | 5003-3312 |
| Armature, Str | 5003-3342 |
| Armature, Str | 5001-3029 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1409 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder Assy, Str | 5503-043 |
| Brush Holder, Str | 5501-798 |
| Brush Set, Str | 5408-1580B |
| Brush, Str | 5403-2712 5403-2711 5403-2713 |
| Brush, Str | 5403-2711 |
| Bushing, Str | 6-15000 |
| Bushing, Str | 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Bushing, Str | 6-13002 6-14010 |
| Cap Assy, Soln | SCPA-936A |
| Cap Assy, Soln | 6703-328 |
| Collar, Stop, Str | 6903-144 |
| Commutator, Str | 5103-0316 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Assy, Movable | 6703-309 |
| Contact, Movable, Soln | 6790-7000 |
| Contact, Stationary, Soln | 9603-200 |
| Cover, Str | 6903-103 |
| Drive, Str | 6103-2466 |
| Drive, Str | 6103-2466 |
| Drive, Str | 6103-2466 |
| Field Case Assy & Armature, Str | 6908-1021 |
| Field Case Assy, Str | 5201-001 |
| Field Case Assy, Str | 5203-3335 |
| Frame, CE, Str | 5703-303 |
| Frame, CE, Str | 5703-306 |
| Frame, CE, Str | 5703-306 |
| Frame, DE, Str | 5603-026 |
| Gasket, Soln | 9103-3008 |
| Gear, Planetary | 6903-1015 |
| Gear, Stationary | 5803-3500 |
| Gear, Stationary | 6903-139 |
| Grommet, Str | 9201-10 |
| Nut | 9520-002 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2347G |
| Plunger, Str | 6703-013 |
| Repair Kit, Soln | 6990-1001 |
| Repair Kit, Str | 6903-726 |
| Repair Kit, Str | 6903-726 |
| Retainer, Soln | 6790-9136 |
| Retaining Ring | 9203-3002 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Rivet | 9290-9045 |
| Screw | 9608-112 |
| Seal, Str | 9103-3004 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Seal, Str | 9103-3003 |
| Shaft Assy, Planetary | 5103-100 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6801-10 |
| Shift Lever | 6803-306 |
| Shift Lever | 6803-306A 6803-306 |
| Spring | 9403-001 |
| Spring, Brush, Str | 5503-065 9403-3102 |
| Switch, Solenoid | 6603-3392 |
| Switch, Solenoid | 6608-8808A |
| Switch, Solenoid | 6603-3392 |
| Thru Bolt | 9603-300 |
| Thru Bolt | 9620-136 |
| Washer, Crimp | 9720-2024 |