Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPMGRBOSCH
17819
PIC120-226, 120-226A
Voltage
12V
Power
1.8 kW
Rotation
CCW
Teeth
9
11 interchanges15 applications22 components
Note:This is Similar in Mounting to the Previously Used 17417, Except the Armature Shaft is Not Visible (the Pinion Sits at the End of the Shaft). This Bosch PMGR Starter is Used on 2000-On VW Golf and Jetta With the 2.8L Engine. | The 0-001-125-039, -040 Replaces the 0-001-125-009, -010 According to the Manufacturer.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CCW
- kW
- 1.8
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 15 configurations
Domestic(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Volkswagen(Car) | Golf | V6 2.8L 2771cc AFP | 1999–2002 |
| Volkswagen(Car) | Jetta | V6 2.8L 2771cc AFP | 2002–2002 |
| Volkswagen(Car) | Jetta | V6 2.8L 2771cc | 2000–2001 |
International(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Seat(Europe Car) | TOLEDO II (1M2) | Eng.AQN 2.3 V5 20V 125kw AQN | 2000–2003 |
| Seat(Europe Car) | TOLEDO II (1M2) | Eng.AGZ 2.3 V5 110kw AGZ | 1998–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | BORA (1J2) | Eng.AQN 2.3 V5 125kw AQN | 2000–2004 |
| Volkswagen(Europe Car) | BORA (1J2) | Eng.AGZ 2.3 V5 4motion 110kw AGZ | 1999–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | BORA Estate (1J6) | Eng.AGZ 2.3 V5 110kw AGZ | 1999–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | BORA Estate (1J6) | Eng.AGZ 2.3 V5 4motion 110kw AGZ | 1999–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV (1J1) | Eng.AQN 2.3 V5 125kw AQN | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV (1J1) | Eng.AQN 2.3 V5 4motion 125kw AQN | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV (1J1) | Eng.AGZ 2.3 V5 110kw AGZ | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV (1J1) | Eng.AGZ 2.3 V5 4motion 110kw AGZ | 1998–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV Variant (1J5) | Eng.AGZ 2.3 V5 110kw AGZ | 1999–2006 |
| Volkswagen(Europe Car) | GOLF IV Variant (1J5) | Eng.AGZ 2.3 V5 4motion 110kw AGZ | 1999–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3179 |
| Armature, Str | 5020-3179 |
| Bearing, Needle Roller | 420-002 |
| Bearing, Needle Roller | 420-002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2016 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2016A |
| Brush Set, Str | 5420-1095B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Bushing, Str | 6-10002 6-11103 6-14001 6-20014 62-91903 620-002 620-002A 620-002B 620-003 |
| Bushing, Str | 6-11000 6-14001 6-20014 62-91903 620-002 620-002A 620-002B 620-003 |
| Cap Assy, Soln | 6720-256 |
| Drive, Str | 6120-3133 |
| Drive, Str | 6120-3133 6120-3301 |
| Nut | 9500-1480 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Seal, Oil, Str | 9120-106 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-202 6820-203 |
| Switch, Solenoid | 6620-2043 |
| Switch, Solenoid | 6620-2068 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |