Photo coming soon
MITSUBA · Starter
StarterPMGRMITSUBA
17960
PIC191-183, 191-182
Voltage
12V
Power
1.6 kW
Rotation
CW
Teeth
9
12 interchanges6 applications40 components
Note:This is a Mitsuba Starter for the 2006-On Honda Civic With the 2.0L Engine. Both the 17960 and 17961 are Identical in Every Way (Verified By Disassembly). Lester Decided to Supersede the 17961 to 17960 as of 8/2008. Also, the 17960 and 17870 Appear to Be Identical in Every Way With Two Visible Exceptions; (1) the Ignition Terminals Both Point Rearward But the 17960's is Rectangular (vs. Round on the 17870), Slightly Longer, and Has a "Locking Tab" On It, and (2) the Battery Stud Insulator Has a 270 Degree Wall With an Opening in the Rear, While the 17870 Has a Shorter Wall and 2 Openings (Front and Rear). The Drive Ends, Drives, Cases, and Even the Rear Mounting Hardware on One Thru Bolt Appear to Be Identical Between the Units. | Supersedes 191-191. This is a Mitsuba Starter for the 2005-On Acura TSX and Honda Accord With the 2.4L Engine. Both the 17960 and 17961 are Identical in Every Way (Verified By Disassembly). Lester Decided to Supersede the 17961 to 17960 as of 8/2008. Also, the 17960 and 17870 Appear to Be Identical in Every Way With Two Visible Exceptions; (1) the Ignition Terminals Both Point Rearward But the 17960's is Rectangular (vs. Round on the 17870), Slightly Longer, and Has a "Locking Tab" On It, and (2) the Battery Stud Insulator Has a 270 Degree Wall With an Opening in the Rear, While the 17870 Has a Shorter Wall and 2 Openings (Front and Rear). The Drive Ends, Drives, Cases, and Even the Rear Mounting Hardware on One Thru Bolt Appear to Be Identical Between the Units.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- MITSUBA
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.6
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 6 configurations
Domestic(6)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Acura(Car) | CSX | L4 2.0L 1998cc 122cid | 2006–2008 |
| Acura(Car) | TSX | L4 2.4L 2354cc 144cid | 2006–2008 |
| Honda(Car) | Accord | L4 2.4L 2354cc 144cid | 2006–2007 |
| Honda(Car) | Civic | L4 2.0L 1998cc 122cid | 2006–2011 |
| Honda(Truck) | Element | L4 2.4L 2354cc 144cid | 2007–2008 |
| Honda - China(Van) | Odyssey | 2.4L, Non-Turbo, Gas (K24A6) | 2007–2008 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5091-2943 |
| Armature, Str | 5091-2943 |
| Boot, Str | 9291-300 |
| Boot, Str | 9191-103 |
| Brush Holder Assy, Str | 5591-1356 |
| Brush Holder Assy, Str | 5591-1351A |
| Brush Holder, Str | 5591-1351 |
| Brush, Str | 5491-3020 5491-3021 |
| Brush, Str | 5491-3021 |
| Bushing, Str | 691-002 691-005 |
| Bushing, Str | 6-14005 6-16015 |
| Coil, Soln | 6791-102 |
| Contact, Movable, Soln | 6791-201 |
| Contact, Movable, Soln | 6791-201 |
| Contact, Stationary, Soln | 6791-210 |
| Diode & Bracket | 7700-301 |
| Diode & Bracket | 7700-301 |
| Drive, Str | 6191-2982 |
| Frame Assy, DE, Str | 5691-501 |
| Frame Assy, DE, Str | 5691-501 |
| Frame, CE, Str | 5791-111 |
| Frame, CE, Str | 5791-111 |
| Frame, DE, Str | 5691-126 |
| Frame, DE, Str | 5691-126 |
| Gear, Planetary | 6991-160 |
| Gear, Planetary | 6991-160 |
| Gear, Stationary | 5891-3003 |
| Gear, Stationary | 5891-3003 |
| Insulator, Str | 6791-255 |
| Insulator, Str | 9291-201 |
| Plunger, Str | 6791-252 |
| Plunger, Str | 6791-252 |
| Retainer, Soln | 6791-400 |
| Retainer, Soln | 6791-400 |
| Solenoid Plunger | 6791-251A |
| Solenoid Plunger | 6791-251A |
| Spring, Contact, Soln | 6791-105 |
| Terminal Post, Soln | 6791-947 |
| Terminal, Soln | 6791-301 |
| Terminal, Soln | 6991-161 |