Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPMGRBOSCH
17977
PIC120-238, 108-295, 120-238C, 120-238B, 120-238A, 120-414, 182-393, 120-238D, 120-413, 120-413A
Voltage
12V
Power
1.8 kW
Rotation
CW
Teeth
9
41 interchanges87 applications96 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.8
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 87 configurations
Domestic(6)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi(Car) | S4 | V6 2.7L 2671cc | 2002–2002 |
| Linde(Lift Truck) | H25D | 1.9L Volkswagen Diesel | 1970–1980 |
| Princeton Delivery Systems(Lift Truck) | E2-3RVX 19TD | 1.9L VW Diesel | 2002–2002 |
| Princeton Delivery Systems(Lift Truck) | E2-3TRX 19TD | 1.9L VW Diesel | 2002–2002 |
| Volkswagen(Car) | Passat | L4 2.0L 1967cc 120cid | 2004–2005 |
| Volkswagen(Car) | Passat | L4 1.9L 1896cc 116cid AHU; DIESEL | 1997–1997 |
International(81)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi(Europe Car) | 164 | 1992–1996 | |
| Audi(Europe Car) | 164 | 1986–1991 | |
| Audi(Europe Car) | 164 1Y | 1.9L Dsl. | 1990–1991 |
| Audi(Europe Car) | 164 1Z, 1.9TDI | 1991–1996 | |
| Audi(Europe Car) | 164 1Z, 1.9TDI | 1992–1996 | |
| Audi(Europe Car) | 164 AAZ | 1.9L Turbo Dsl. | 1991–1996 |
| Audi(Europe Car) | 164 JK | 1.6L Dsl. | 1990–1991 |
| Audi(Europe Car) | 164 JKA | 1.6L Dsl. | 1990–1991 |
| Audi(Europe Car) | 80 (89, 89Q, 8A, B3) | Eng.RA, SB 1.6 TD 59kw "RA, SB" | 1988–1991 |
| Audi(Europe Car) | 80 (8C, B4) | Eng.1Z 1.9 TDI 66kw 1Z | 1992–1994 |
| Audi(Europe Car) | 80 (8C, B4) | Eng.AAZ 1.9 TD 55kw AAZ | 1992–1994 |
| Audi(Europe Car) | 80 Avant (8C, B4) | Eng.1Z 1.9 TDI 66kw 1Z | 1992–1995 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, BKE | 2004–2006 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, AWX | 2001–2005 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, AVB | 2001–2004 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, AFF AFN AHH AVG | 1996–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, AJM | 1998–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, AHU | 1996–1999 |
| Audi(Europe Car) | A4 | 1900, 1Z | 1995–1996 |
| Audi(Europe Car) | A4 (8D2, B5) | Eng.1Z, AHH, AHU 1.9 TDI 66kw "1Z, AHH, AHU" | 1995–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 (8D2, B5) | Eng.AJM 1.9 TDI 85kw AJM | 2000–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 (8D2, B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw "AFN, AVG" | 1995–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 (8E2, B6) | Eng.AVF, AWX 1.9 TDI 96kw "AVF, AWX" | 2000–2004 |
| Audi(Europe Car) | A4 1Z, 1.9TDI | 1994–2000 | |
| Audi(Europe Car) | A4 3000 | V6 Quattro | 2000–2004 |
| Audi(Europe Car) | A4 3000 | V6 | 2000–2004 |
| Audi(Europe Car) | A4 AFF, 1.9TDI | 1996–2000 | |
| Audi(Europe Car) | A4 AFN, 1.9TDI | 1994–2000 | |
| Audi(Europe Car) | A4 Avant (8D5, B5) | Eng.1Z, AHH, AHU 1.9 TDI 66kw "1Z, AHH, AHU" | 1996–2001 |
| Audi(Europe Car) | A4 Avant (8D5, B5) | Eng.AJM 1.9 TDI 85kw AJM | 2000–2001 |
| Audi(Europe Car) | A4 Avant (8D5, B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw "AFN, AVG" | 1996–2000 |
| Audi(Europe Car) | A4 Quattro AFN, 1.9TDI | 1996–2000 | |
| Audi(Europe Car) | A6 | 1900, AVF AWX | 2001–2005 |
| Audi(Europe Car) | A6 | 1900, AFN | 1997–2001 |
| Audi(Europe Car) | A6 | 1900, AVG | 1999–2000 |
| Audi(Europe Car) | A6 | 1900, 1Z AHU | 1995–1997 |
| Audi(Europe Car) | A6 (4A, C4) | Eng.1Z, AHU 1.9 TDI 66kw "1Z, AHU" | 1995–1997 |
| Audi(Europe Car) | A6 (4B2, C5) | Eng.AJM 1.9 TDI 85kw AJM | 2000–2001 |
| Audi(Europe Car) | A6 (4B2, C5) | Eng.AVF, AWX 1.9 TDI 96kw "AVF, AWX" | 2001–2001 |
| Audi(Europe Car) | A6 1Z, 1.9TDI | 1994–1999 | |
| Audi(Europe Car) | A6 AFN, 1.9TDI | 1994–1999 | |
| Audi(Europe Car) | A6 AHU, 1.9TDI | 1994–1999 | |
| Audi(Europe Car) | A6 Avant (4A, C4) | Eng.1Z, AHU 1.9 TDI 66kw "1Z, AHU" | 1995–1997 |
| Audi(Europe Car) | A6 Avant (4B5, C5) | Eng.AJM 1.9 TDI 85kw AJM | 2000–2001 |
| Audi(Europe Car) | Cabriolet 1Z, 1.9TDI | 1995–1996 | |
| Audi(Europe Car) | Nubira SB | 1.6L Turbo Dsl. | 1990–1991 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB (3U4) | Eng.AVF, AWX 1.9 TDI 96kw AVF, AWX | 2001–2008 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB (3U4) | Eng.BPZ 1.9 TDI 85kw BPZ | 2007–2008 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB (3U4) | Eng.BSV 1.9 TDI 77kw BSV | 2005–2007 |
| Skoda(Europe Car) | SUPERB (3U4) | Eng.AVB 1.9 TDI 74kw AVB | 2002–2005 |
| Skoda(Europe Car) | Superb AVB | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2008 |
| Skoda(Europe Car) | Superb AVF | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2008 |
| Skoda(Europe Car) | Superb AWX | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2008 |
| Skoda(Europe Car) | Superb BPZ | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2008 |
| Skoda(Europe Car) | Superb BPZ | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2006 |
| Skoda(Europe Car) | Superb BSV | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2008 |
| Skoda(Europe Car) | Superb BSV | 1896cc, 1.9 TDI | 2002–2006 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw AFN; AVG | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.ATJ 1.9 TDI 4motion 85kw ATJ | 1999–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AHH, AHU 1.9 TDI 66kw AHH; AHU | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AHH, AHU 1.9 TDI 66kw "AHH, AHU" | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI Syncro/4motion 81kw AFN; AVG | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI Syncro/4motion 81kw "AFN, AVG" | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B2) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw "AFN, AVG" | 1996–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B3) | Eng.AVB 1.9 TDI 74kw AVB | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT (3B3) | Eng.AVF, AWX 1.9 TDI 96kw AVF; AWX | 2000–2004 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw "AFN, AVG" | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI 81kw AFN; AVG | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI Syncro/4motion 81kw "AFN, AVG" | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.ATJ 1.9 TDI 4motion 85kw ATJ | 1999–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AHH, AHU 1.9 TDI 66kw "AHH, AHU" | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AHH, AHU 1.9 TDI 66kw AHH; AHU | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Estate (3B5) | Eng.AFN, AVG 1.9 TDI Syncro/4motion 81kw AFN; AVG | 1997–2000 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Variant (3B6) | Eng.AVF, AWX 1.9 TDI 96kw AVF; AWX | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | PASSAT Variant (3B6) | Eng.AVB 1.9 TDI 74kw AVB | 2000–2005 |
| Volkswagen(China Car) | Passat | 1.9, Turbo, Diesel (BPZ) | 2008–2008 |
| Volkswagen(Europe Car) | Passat | 1900, AVB AWX | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | Passat | 1900, AVF | 2000–2005 |
| Volkswagen(Europe Car) | Passat | 1997–2000 | |
| Volkswagen(Europe Car) | Passat AFN, 1.9 TDI | 1996–1998 | |
| Volkswagen(Europe Car) | Passat AHU, 1.9 TDI | 1996–1998 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3014 |
| Armature, Str | 5020-3014 5020-3198 |
| Armature, Str | 5008-3501 |
| Armature, Str | 5020-3014 |
| Armature, Str | 5020-3196 |
| Armature, Str | 5020-3196 |
| Armature, Str | 5020-3196 |
| Armature, Str | 5020-3014 5020-3198 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1618 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1618 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2015 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2015 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2015 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2015 |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush Set, Str | 5420-1095B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush Set, Str | 5420-1095B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Brush Set, Str | 5420-1069B |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 6-16000 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-14001 |
| Cap Assy, Soln | 6720-0018 |
| Collar, Stop, Str | 6920-2015 9701-11 |
| Collar, Stop, Str | 6920-2015 9701-11 |
| Collar, Stop, Str | 6920-2015 9701-11 |
| Contact Assy, Movable | 6720-210 |
| Drive, Str | 6120-2629 |
| Drive, Str | 6120-3122 |
| Drive, Str | 6108-2691 |
| Drive, Str | 6120-2053 |
| Drive, Str | 6120-2629 |
| Drive, Str | 6120-2629 |
| Drive, Str | 6120-2629 |
| Field Case Assy, Str | 5220-2013A |
| Field Case Assy, Str | 5220-2013A |
| Field Case Assy, Str | 5220-2013A |
| Field Case Assy, Str | 5220-2013A |
| Gasket, Str | 9120-102 |
| Gasket, Str | 9120-102 |
| Gasket, Str | 9120-102 |
| Gear, Stationary | 5820-2501 |
| Gear, Stationary | 6920-2008 |
| Gear, Stationary | 5820-2501 |
| Gear, Stationary | 6920-2008 |
| Nut | 9500-1480 |
| Nut | 9500-1480 |
| Nut | 9500-1480 |
| Nut | 9500-1480 |
| Plug, Str | 6920-2009 |
| Plug, Str | 6920-2009 |
| Plug, Str | 6920-2009 |
| Retainer, Str | 5820-2503 |
| Retainer, Str | 5820-2503 |
| Retainer, Str | 5820-2503 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 6920-2017 9701-10 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2017 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 6920-2017 9701-10 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 6920-2017 9701-10 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Screw | 9620-107 9620-115 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Shift Lever | 6820-203 |
| Switch, Solenoid | 6620-2818 |
| Switch, Solenoid | 6620-2818 |
| Switch, Solenoid | 6620-2818 |
| Switch, Solenoid | 6620-2818 |
| Switch, Solenoid | 6608-8826 |
| Switch, Solenoid | 6620-2818 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Plain | 9720-2020 |
| Washer, Plain | 9720-2020 9720-2022 |
| Washer, Plain | 9720-2020 9720-2022 |
| Washer, Plain | 9720-2020 9720-2022 |