Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
18013
PIC190-581, 190-505A, 190-505D
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
15
10 interchanges4 applications70 components
Note:Superseded by 190-9188 | Superseded by 190-9188. This Had Been Lester 16657 Until 4/2006, When it Was Discovered That This Unit Has a Different Ignition Terminal. The 17099 is the 1.4kw Version of the 1.0kw 17375.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 15
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 4 configurations
Domestic(4)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Tractor - Utility) | 955 Utility Tractor | 1996–1997 | |
| Thermo King(Misc. Equipment) | KDII 30 MAX | Yanmar TK 3.74 Diesel | 1989–2003 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | KDII 50 MAX | Yanmar TK 3.74 Diesel | 1989–2003 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | MD | Yanmar TK 3.74 Diesel | 1998–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-3200 |
| Armature, Str | 5090-3200 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-3203 5-4208 |
| Bearing, Ball | 5-2204 5-3203 |
| Bearing, Ball | 5-2600 5-3000 5-4208 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9001 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Brush, Str | 5490-3209 5490-3219 |
| Brush, Str | 5490-3207 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2616A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2616A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9023 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9023 |
| Contact Kit, Str | 6790-931 |
| Contact Set, Stationary | 6790-906 6790-907 6790-909 6790-911 |
| Contact Set, Stationary | 6790-906 6790-907 6790-909 6790-911 |
| Contact Set, Stationary | 6790-906 6790-907 6790-909 6790-911 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Cover, Soln | 6790-215 |
| Cover, Soln | 6790-215 |
| Drive, Str | 6190-3024 |
| Gasket, Soln | 9190-9009 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9009 |
| Gear, Str | 6990-9608 |
| Gear, Str | 6990-9608 |
| Insulator, Str | 6990-9002 9290-9018 |
| Nut | 9500-1466 |
| Nut | 9500-1466 |
| Nut | 9500-1466 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6190-5560 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2028 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2028 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2028 |
| Retainer, Str | 6990-132 6990-136 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Screw | 9690-9025 |
| Screw | 9690-9004 |
| Screw | 9690-9004 |
| Shaft, Str Drive | 6290-2630 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Brush, Str | 9490-9002 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Thru Bolt | 9650-5500 |
| Thru Bolt | 9603-300 9650-5500 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9031 9190-9035 |