Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
17375
PIC190-569A, 190-561, 190-569
Voltage
12V
Power
1.0 kW
Rotation
CW
Teeth
15
17 interchanges25 applications54 components
Note:Superseded by 190-9188 | This Fits John Deere Applications. | John Deere is Selling Their TY6717 to Replace the Other OEM Numbers Listed Here.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.0
- Tooth Qty
- 15
- Mounting Config
- B
Vehicle applications
Fits 25 configurations
Domestic(25)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Engines - Industrial) | 3011 | ||
| John Deere(Engines - Industrial) | 3012 | ||
| John Deere(Commercial Mower) | 3215B | 3 Cyl. 1.2L 1204cc 73cid | 1994–2000 |
| John Deere(Agricultural Tractor) | 855 | 3 Cyl. 1.20L 1204cc 73cid | 1995–1995 |
| John Deere(Agricultural Tractor) | 855 | 3 Cyl. 1.15L 1147cc 70cid | 1991–1994 |
| John Deere(Forestry - Feller Buncher) | 900 | ||
| John Deere(Commercial Mower) | F1145 | 3 Cyl. 1.15L 1147cc 70cid | 1992–1994 |
| John Deere(Tractor - Utility) | 670 Yanmar Engines | 1989–1996 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 856 Yanmar 3T72 | 1986–1990 | |
| John Deere(Agricultural Tractor) | 855 Yanmar 3T72 | 1986–1990 | |
| John Deere(Tractor - Utility) | 650 Yanmar 3T90 Dsl | 1981–1989 | |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK, HK-II, HK-III TK | 2.49 Diesel | |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-100 TK | 2.44 Yanmar Diesel | 1980–1994 |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-30 TK | 2.44 Yanmar Diesel | 1980–1994 |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-60 TK | 2.44 Yanmar Diesel | 1980–1994 |
| Thermo King(Trailer Unit) | Heat King | ||
| Thermo King(Trailer Unit) | SDZ | Yanmar Diesel | 1991–2005 |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models TK | 2.44 Diesel | |
| Thermo King(Misc. Equipment) | Various Models TK | 2.49 Diesel | |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-100 Yanmar TK 2.44 Diesel | 1980–1994 | |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-30 Yanmar TK 2.44 Diesel | 1980–1994 | |
| Thermo King(Trailer Unit) | HK-60 Yanmar TK 2.44 Diesel | 1980–1994 | |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 2T80 | Yanmar Diesel | 1983–1994 |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 2T80UJ | Yanmar Diesel | 1983–1994 |
| Yanmar(Engines - Industrial) | 2TN66E | Yanmar Diesel | 1991–2002 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Armature, Str | 5090-2748 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Boot, Str | 9290-9032 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9007 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Brush, Str | 5490-3209 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact Kit, Str | 6790-936 |
| Contact Set, Stationary | 6790-907 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-934 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Frame, DE, Str | SMND-6137 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Grommet, Str | 9190-9013 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Nut | 9590-004 |
| Nut | 9590-004 |
| O-Ring | 9190-9000 |
| O-Ring | 9190-9000 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal | 6990-9601 |
| Terminal | 6990-9601 |