Photo coming soon
DENSO · Starter
StarterOSGRDENSO
18151
PIC190-216, 190-216B, 190-216A, 190-216E, 190-216C, 190-218
Voltage
12V
Power
2.0 kW
Rotation
CW
Teeth
11
20 interchanges3 applications80 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DENSO
- Design
- OSGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.0
- Tooth Qty
- 11
- Mounting Config
- B
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 3 configurations
Domestic(1)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Toyota(Lift Truck) | Various Models L / | 2L Diesel | 1982–2001 |
International(2)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Toyota LCV(Europe Truck) | Hi-Ace | 1983–1985 | |
| Volkswagen LCV(Europe Van) | Taro | 1989–1991 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Armature, Str | 5090-2417 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Ball, Steel, Str | 6990-9900 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5590-9002 |
| Brush Holder Assy, starter | 5590-9021 |
| Brush Set, Str | 5490-3206B |
| Brush Set, Str | 5490-3206B |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Brush, Str | 5490-3206 |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Clutch, Str Drive | 6290-2610A |
| Collar, Stop, Str | 6290-2610C |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9021 |
| Contact & Plunger Assy | 6790-9023 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact Set, Stationary | 6790-915 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 6790-917 |
| Contact, Stationary, Soln | 6790-904 |
| Drive, Str | 6190-2655 |
| Drive, Str | 6190-2655 |
| Drive, Str | 6190-2655 |
| Drive, Str | 6190-2655 |
| Field Coil, Str | 5290-9604 |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Gasket, Soln | 9190-9003A |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Insulator, Str | 9290-9018 9290-9019 |
| Nut | 9590-004 |
| Nut | 9500-1466 |
| Nut | 9500-1466 9590-004 |
| Nut | 9500-1466 |
| O-Ring | 9190-9052 9290-9016 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 9290-9016 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| O-Ring | 9190-9041 9190-9052 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2055 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2055 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2055 |
| Pinion, Str Drive | 6290-2055 |
| Repair Kit, Soln | 6790-7100 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retainer, Str | 6990-132 |
| Retaining Ring | 6290-2973C |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Roller, Str | 6990-135 |
| Screw | 9690-9023 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Plunger, Str | 6790-9133 |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Spring, Str Drive | 6290-2610T |
| Terminal Post, Soln | 9690-9030 9690-9031 |
| Terminal Post, Soln | 9690-9030 9690-9031 |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Terminal, Soln | 6790-9101 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9030 |
| Tube, Drain, Str | 9190-9031 |