Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterDDBOSCH
18469
PIC120-6134B, 182-232, 182-232A, 120-6134, 120-6134A, 182-232B
Voltage
12V
Power
2.7 kW
Rotation
CW
Teeth
10
26 interchanges14 applications34 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.7
- Tooth Qty
- 10
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 14 configurations
Domestic(14)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| John Deere(Self Propelled Sprayer) | 6700 John Deere 4045T | 4.5L | 1997–2006 |
| John Deere(Self Propelled Sprayer) | 6700S John Deere 4045T | 4.5L | 1997–2006 |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD3029DF Genset - Code | 3016 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD3029DF Genset - Code | 3008 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD3029DF Genset - Code | 3009 | |
| John Deere(Power Unit) | CD4039DF / TF Genset - Code | 3008 | |
| John Deere(Power Unit) | CD4039DF / TF Genset - Code | 3016 | |
| John Deere(Power Unit) | CD4039DF / TF Genset - Code | 3009 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD4045TF Genset - Code | 3008 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD4045TF Genset - Code | 3009 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD6059TF Genset - Code | 3009 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD6059TF Genset - Code | 3008 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD6068TF Genset - Code | 3008 | |
| John Deere(Industrial Generator Sets) | CD6068TF Genset - Code | 3009 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5082-2812 |
| Armature, Str | 5082-2812 5082-2842 5082-2883 |
| Armature, Str | 5020-3010 |
| Armature, Str | 5020-2778 |
| Armature, Str | 5020-2778 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2002 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2005A 5520-2005 |
| Brush Set, Str | 5482-8535K |
| Brush Set, Str | 5420-1029B |
| Brush Set, Str | 5482-8535K |
| Brush Set, Str | 5420-1029B |
| Brush, Str | 5420-1029 |
| Brush, Str | 5420-1029 |
| Bushing, Str | 682-1002 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-23000 |
| Bushing, Str | 682-1002 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-20012 6-20015 6-23000 |
| Bushing, Str | 6-16500 6-20012 |
| Drive, Str | 6120-2042 |
| Drive, Str | 6120-2042 |
| Drive, Str | 6120-2447 |
| Field Coil, Str | 5220-1013 |
| Field Coil, Str | 5220-1000 |
| Field Coil, Str | 5220-1013 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Frame, CS, Str | 5820-2000 |
| Repair Kit, Str | 6920-2611 |
| Repair Kit, Str | 6920-2611 |
| Shift Lever | 6820-201 |
| Shift Lever | 6820-200 |
| Switch, Solenoid | 6620-2501 |
| Switch, Solenoid | 6620-2501 |
| Switch, Solenoid | 6620-2003 |