Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23334
PIC220-5338, 220-5338A
Voltage
12V
Amperage
120A
Rotation
CW
10 interchanges10 applications21 components
Note:0-124-425-010 replaced by 0-124-425-028.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 120A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S5
- Pulley Groove OD
- 0
Vehicle applications
Fits 10 configurations
International(10)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Opel(Europe Car) | Astra H | 1400, 16V, Z14XEL | 2004–2010 |
| Opel(Europe Car) | Astra H | 1400, 16V, Z14XEP | 2004–2010 |
| Opel(Europe Car) | CORSA C (F08, F68) | Eng.Z 12 XE 1.2 55kw Z 12 XE | 2000–2009 |
| Opel(Europe Car) | CORSA C (F08, F68) | Eng.Z 10 XE 1.0 43kw Z 10 XE | 2000–2003 |
| Opel(Europe Car) | Corsa C | 1400, 16V, Z14XEP | 2003–2005 |
| Opel(Europe Car) | Corsa C | 1000, 12V, Z10XEP | 2003–2005 |
| Opel(Europe Car) | Corsa C | 1200, 16V, Z12XE | 2000–2004 |
| Opel(Europe Car) | Meriva A | 1400, 16V, Z14XEP | 2004–2010 |
| Opel(Europe Car) | Tigra | 1400, 16V, Z14XEP | 2004–2010 |
| Opel LCV(Europe Van) | Corsa/Combo II | 1400, 16V, Z14XEP | 2004–2010 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 |
| Cover or Shield | 8420-115 8420-115A |
| Cover or Shield | 8420-115 8420-115A |
| Cover, Alt | 8420-122 |
| Cover, Alt | 8420-122 |
| Nut | 9520-003 |
| Plug Code | 9801-347 |
| Plug Code | 9801-347 |
| Pulley | 7920-2105 |
| Pulley | 7920-2105 |
| Rectifier | 7720-1059 |
| Rectifier | 7720-1060 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1176A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1176A |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Rotor | 7020-986 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-110 9620-119 |
| Stator | 7220-9415 |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |
| Washer, Spring | 9720-2023 |