Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23542
PIC220-5512, 220-5512A, 220-5512B
Voltage
12V
Amperage
150A
Rotation
CW
14 interchanges3 applications42 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 150A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC7
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Clock
- 2:00
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 3 configurations
International(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Renault(Europe Car) | Laguna | 2005–2007 | |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 2500, GU9 632,650,754 | 2006–2010 | |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 2500, GU9 720,754 | 2003–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Clutch Pulley | 7920-2217 |
| Clutch Pulley | 7920-2217 |
| Clutch Pulley | 7920-2217 |
| Cover, Alt | 8420-107 |
| Cover, Alt | 8420-111 |
| Cover, Alt | 8420-107 8420-900 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Plug Code | 9801-431 |
| Plug Code | 9801-431 |
| Plug Code | 9801-431 |
| Rectifier | 7720-1142 |
| Rectifier | 7720-1142 |
| Rectifier | 7720-1142 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1232 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1232 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1232 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-119 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-119 |
| Screw | 9620-109 9620-119 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Spacer | 9220-2028 |
| Spacer | 9220-2028 |
| Spacer | 9220-2028 |
| Test Lead, Alt | 9800-BVH |
| Test Lead, Alt | 9800-BVH |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |