Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPLGRBOSCH
30131
PIC120-340, 120-340A, 182-524, 920-660
Voltage
12V
Power
2.2 kW
Rotation
CW
Teeth
9
17 interchanges35 applications30 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 2.2
- Tooth Qty
- 9
- Mounting Config
- C
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 35 configurations
International(35)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Opel(Europe Car) | ARENA Box | Eng.25 DG, 25 DM 2.5 D 55kw 25 DG, 25 DM | 1997–2001 |
| Opel(Europe Car) | ARENA Box | Eng.25 DG, 25 DM 2.5 D 55kw 25 DG; 25 DM | 1997–2001 |
| Opel(Europe Car) | ARENA Bus | Eng.25 DG, 25 DM 2.5 D 55kw 25 DG, 25 DM | 1997–2001 |
| Opel(Europe Car) | ARENA Bus | Eng.25 DG, 25 DM 2.5 D 55kw 25 DG; 25 DM | 1997–2001 |
| Renault(Europe Medium Duty) | B90 8140.21.235 IDS | 2.5L Dsl. | 1986–1994 |
| Renault(Europe Medium Duty) | B90 8140.27.2582 | 2.5L Dsl. | 1986–1996 |
| Renault(Europe Medium Duty) | B90 8140.27.2582 IDS | 2.5L Dsl. | 1986–1996 |
| Renault LCV(Europe Van) | B110 8140.23.2565 | 2.8L Dsl. | 1996–1999 |
| Renault LCV(Europe Van) | B110 8140.23.2585 | 2.8L Dsl. | 1996–1999 |
| Renault LCV(Europe Van) | B110 8140.27.2530 IDS | 2.5L Dsl. | 1990–1994 |
| Renault LCV(Europe Van) | B110 8140.27.2565 IDS | 2.5L Dsl. | 1993–1996 |
| Renault LCV(Europe Van) | B110 8140.27.2585 IDS | 2.5L Dsl. | 1994–1996 |
| Renault LCV(Europe Van) | B120 8140.27.2530 IDR | 2.5L Dsl. | 1991–1994 |
| Renault LCV(Europe Van) | B120 8140.43.2585 | 2.8L Dsl. | 1996–2001 |
| Renault LCV(Europe Van) | B120 8140.47.2530 IDR | 2.5L Dsl. | 1991–1994 |
| Renault LCV(Europe Van) | B120 8140.47.2590 | 2.5L Dsl. | 1994–1995 |
| Renault LCV(Europe Van) | B70 8140.361.235 | 2.5L Dsl. | 1983–1990 |
| Renault LCV(Europe Van) | B80 8140.07.2530 ID | 2.5L Dsl. | 1990–1994 |
| Renault LCV(Europe Van) | B80 8140.07.2585 | 2.5L Dsl. | 1994–1996 |
| Renault LCV(Europe Van) | B80 8140.67.2585 | 2.5L Dsl. | 1996–1999 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.27.2500 | 2.5L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.27.2510 | 2.5L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.27.2512 | 2.5L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.27.2560 | 2.5L Dsl. | 1994–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.27.2580 | 2.5L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.61.2300 | 2.4L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.61.2300 | 2.4L Dsl. | 1980–1990 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.67.2510 | 2.4L Dsl. | 1980–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.67.2560 | 2.4L Dsl. | 1994–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Master 8140.67.2590 | 2.5L Dsl. | 1994–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Trafic 8140.67.2500 | 2.5L Dsl. | 1989–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Trafic 8140.67.2580 | 2.5L Dsl. | 1989–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Trafic S8U758 | 2.5L Dsl. | 1994–1997 |
| Renault LCV(Europe Van) | Trafic S8U780 | 2.5L Dsl. | 1997–2001 |
| Renault LCV(Europe Van) | Trafic S8U782 | 2.5L Dsl. | 1997–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Armature, Str | 5020-3011 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1614 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2018 |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1017B |
| Brush Set, Str | 5420-1083B |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Brush, Str | 5420-1017 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-13591 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-13591 6-16506 |
| Bushing, Str | 6-13591 6-16008 |
| Collar, Stop, Str | 9701-11 |
| Collar, Stop, Str | 9701-11 |
| Drive, Str | 6120-3126 |
| Drive, Str | 6120-3126 |
| Drive, Str | 6120-3126 |
| Nut | 9500-1480 |
| Nut | 9500-1480 |
| Nut | 9500-1480 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 |
| Retaining Ring, Str | 6920-2016 |
| Screw | 9620-107 |
| Screw | 9620-115 |
| Screw | 9620-115 |
| Switch, Solenoid | 6620-2008A |
| Switch, Solenoid | 6620-2008A |