Photo coming soon
BOSCH · Starter
StarterPLGRBOSCH
31501
PIC120-662, 120-662B, 120-662A
Voltage
24V
Power
5.5 kW
Rotation
CW
Teeth
12
13 interchanges13 applications21 components
Note:Superseded by 120-662A | Replacement 120-846, A, B & C | Alternative 120-662B
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- PLGR
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 5.5
- Tooth Qty
- 12
Vehicle applications
Fits 13 configurations
International(13)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF85 | 2001–2005 | |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF85 MX265 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF85 MX300 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF85 MX340 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | CF85 MX375 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF105 MX300 | 12.9L Dsl. | 2005–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF105 MX340 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF105 MX375 | 12.9L Dsl. | 2006–2013 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF105 MX410 | 12.9L Dsl. | 2004–2005 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF95 | 2006–2013 | |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF95 MX340 | 12.9L Dsl. | 2002–2005 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF95 MX400 | 12.9L Dsl. | 2003–2004 |
| DAF(Europe Medium/Heavy Truck) | XF95 XE390C | 12.6L Dsl. | 2001–2007 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5020-3652A |
| Armature, Str | 5020-3652 |
| Armature, Str | 5020-3652A |
| Bearing, Ball | 5-5508 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2030A |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2009 |
| Brush Holder Assy, Str | 5520-2009 |
| Bushing, Str | 6-11000A 6-16008 |
| Bushing, Str | 6-16008 |
| Clutch, Str Drive | 6120-2685 |
| Clutch, Str Drive | 6120-2685 |
| Cover, Soln | 6720-259 |
| Field Case Assy, Str | 5220-2001 |
| Field Case Assy, Str | 5220-2001 |
| Field Case Assy, Str | 5220-2001 |
| Pinion, Str Drive | 6120-2684 |
| Switch, Relay | 6620-1000 |
| Switch, Relay | 6620-1000 |
| Switch, Solenoid | 6620-2081 |
| Switch, Solenoid | 6620-2081 |
| Switch, Solenoid | 6620-2081 |