Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
3905
PIC142-183D, 142-183A, 142-183
Voltage
12V
Rotation
CW
Teeth
11
14 interchanges48 applications76 components
Note:This is the Same as Lester 3905, Except This Unit Uses DE Housing #1977803, Which Many Claim May Interchange With the Housing Used on the 3905.Also see 142-799, which Delco calls out to replace 142-183D. | This is the Same as PIC No. 142-183, Except the Solenoid Has Silver Contacts. | This is a Delco 50MT Starter (12V) Using DE Housing #1957846, 1970455 (Etc.) an 11-T Drive (Accurate #4-486), and Lester Armature #2739. This is the 12 Volt Version of the 4930 (24 Volt).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 50MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 038°
Vehicle applications
Fits 48 configurations
Domestic(48)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L6000 | Caterpillar | 1982–1985 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L6000 DD 8V-92 | 1984–1988 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L7000 | Caterpillar | 1982–1985 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L7000 DD 8V-92 | 1984–1988 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L8000 Series | Caterpillar | 1982–1985 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L8000 Series DD 8V-92 | 1984–1988 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L9000 Series | Caterpillar | 1982–1985 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L9000 Series DD 8V-92 | 1984–1988 | |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC | 112 / 120 DD 8V-92 | 1982–1993 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC | 112 / 120 DD 60 Series | 1986–1992 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / | 120 Cummins L-10 | 1986–1992 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / | 120 Cummins N14 | 1986–1992 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / | 120 Caterpillar | 1986–1992 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FL, FLC 112 / | 120 Caterpillar | 1990–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLC112 | 10.3L 629cid Caterpillar | 1990–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLC112 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar | 1986–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLC120 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar | 1981–1988 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLC120 | 18.0L 18013cc 1099cid Caterpillar | 1984–1985 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLC120 | 18.0L 18013cc 1099cid Caterpillar 3408 | 1981–1981 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLD | 112 / 120 DD 60 Series | 1986–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD112 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar 3406 | 1992–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLD120 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar | 1988–1992 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLL086 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar 3406 | 1992–1992 |
| Freightliner(Heavy Duty) | FLT Series DD 8V-92 | 1983–1987 | |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLT086 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar 3406 | 1991–1991 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLT086 | 14.6L 14636cc 893cid Caterpillar | 1981–1988 |
| Freightliner(Medium/Heavy Truck) | FLT086 | 18.0L 18013cc 1099cid Caterpillar | 1985–1986 |
| Mack(Heavy Duty) | CH Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | CL Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | DM / DMM Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | FDM Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | MR Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | RB Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Mack(Heavy Duty) | RD Series | Mack Engines | 1995–1999 |
| Peterbilt(Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1986–1990 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar 3406 ; 14.6L | 1986–1998 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar 3176 ; 10.3L | 1989–1997 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins N14 | 1985–1992 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar 3408 ; 18.0L | 1974–1988 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins L-10 | 1984–1985 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 12V-71 | 14.0L | 1974–1979 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 60 Series | 1989–1992 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1981–1991 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Cummins L10 ; 10.0L | 1986–1995 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Caterpillar 3176 ; 10.3L | 1990–1993 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 60 Series | 1990–1993 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 12.1L | 1985–1988 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1979–1984 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2739 |
| Armature, Str | 5040-2739 |
| Armature, Str | 5040-2739 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder | 5540-477KA |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-476 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-477 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-476 |
| Brush Holder Part | 5540-476KA |
| Brush Set, Str | 5440-4016B |
| Brush Set, Str | 5440-4016B |
| Brush, Str | 5440-4004 5440-4016 |
| Brush, Str | 5440-4004 |
| Brush, Str | 5440-4016 |
| Bushing, Str | 6-24400 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Connector, Str | 6940-4609 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Drive, Str | 6140-486 |
| Field Coil, Str | 5240-871 |
| Field Coil, Str | 5240-871 |
| Field Coil, Str | 5240-871 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, CE, Str | 5740-114 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4021 |
| Gasket, Soln | 9140-4642 |
| Gasket, Soln | 9140-4642 |
| Gasket, Str | 9140-4619 9140-4633 9140-4636 |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator, Str | 9240-4024 9240-4032 9240-4045 9240-4053 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4030 9240-4103 9240-4108 |
| Insulator, Str | 9240-4030 9240-4103 9240-4108 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Nut | 9500-1230 9500-1304 9500-1305 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4631 9140-4632 9140-4645 |
| O-Ring | 9140-4645 |
| Plug, Expansion, Str | 6940-4010 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4038 9140-4635 |
| Plunger Assy, Str | 6740-172P |
| Plunger Assy, Str | 6740-172P |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Pole Shoe, Str | 5340-109 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4035 9640-4036 9640-4045 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-172A 6640-172 |
| Switch, Solenoid | 6640-172 |
| Switch, Solenoid | 6640-172A 6640-172 6640-173 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Lock | 9700-1003 9700-1511 9700-1517 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Thrust | 9740-4068 |
| Wick, Oil | 6940-4070 |