Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
3945
PIC142-312, 142-313, 142-313B
Voltage
24V
Rotation
CW
Teeth
13
7 interchanges20 applications70 components
Note:This is a 24-Volt Delco 40MT Starter, Using DE Housing #1970455 (Others), a 13-Tooth Drive (Accurate #4-492), and Lester Armature #2023. The 3979 (12 Volt) and the 6257 (32 Volt) Use the Same DE Housing and Drive. | This is the Same as PIC No. 142-313, Except This Unit Uses Solenoid #1119848 (Instead of #1115559).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- Tooth Qty
- 13
- MFR Series
- 40MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 292°
Vehicle applications
Fits 20 configurations
Domestic(20)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Case(Wheel Loader) | W26 | 1968–1970 | |
| Clark(Scraper) | 110 DD 6V-53 | 1965–1966 | |
| Clark(Scraper) | 110 III DD | 6V-53 Diesel | 1967–1968 |
| Clark(Tractor Shovel) | 125 III DD | 6V-53N Diesel | 1971–1972 |
| Clark(Tractor Shovel) | 125A DD | 6V-53N Diesel | 1965–1966 |
| Clark(Dozer) | 180 III DD 6V-53 | 1965–1970 | |
| Clark(Tractor Shovel) | 85 III DD 6V-53N | 1969–1972 | |
| Drott Mfg.(Crawlers) | 50C DD 6V-53 | 1976–1978 | |
| Euclid(Loader) | 17UPM DD | 6V-53 Diesel | 1965–1967 |
| Grove Mfg.(Crane) | TM-1150 DDAD 6V-53N | 1983–1987 | |
| Grove Mfg.(Crane) | TM-1400 DDAD 6V-53N | 1983–1987 | |
| Grove Mfg.(Crane) | TM-875 DDAD 6V-53N | 1983–1987 | |
| International(Paydozer) | D-90C DD 6V-53 | 1968–1969 | |
| International(Paymover) | TD-225SL DD 6V-53N | 1968–1968 | |
| International(Paymover) | TD-300SL DD 6V-53N | 1968–1968 | |
| Mack(Heavy Duty) | DM / DMM Series All Engines | 1967–1967 | |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series All Engines | 1963–1967 | |
| Mack(Heavy Duty) | R Series All Engines | 1967–1967 | |
| Mack(Heavy Duty) | U Series All Engines | 1967–1967 | |
| Massey Ferguson(Loader) | MF-66 Wheel Loader DD | 6V-53 Diesel | 1972–1977 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2023 |
| Armature, Str | 5040-2023 |
| Armature, Str | 5040-2023 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-472 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-472 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-471 |
| Brush Holder, Str | 5540-450 |
| Brush Holder, Str | 5540-450 |
| Brush Set, Str | 5440-4009B |
| Brush Set, Str | 5440-4011B |
| Brush Set, Str | 5440-4011B |
| Brush, Str | 5440-4011 |
| Brush, Str | 5440-4011 |
| Brush, Str | 5440-4009 |
| Bushing, Str | 6-24400 |
| Bushing, Str | 6-21900 6-24400 |
| Connector, Str | 6940-4604 |
| Drive, Str | 6140-492 |
| Drive, Str | 6140-492 |
| Drive, Str | 6140-492 |
| Field Coil, Str | 5240-860 |
| Field Coil, Str | 5240-860 |
| Field Coil, Str | 5240-860 |
| Frame, CE, Str | 5740-111 |
| Frame, CE, Str | 5740-111 |
| Frame, CE, Str | 5740-111 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, DE, Str | 5640-1600 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4013 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4014 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4013 |
| Gasket, Soln | 9140-4642 |
| Gasket, Soln | 9140-4642 |
| Gasket, Str | 9140-4633 9140-4636 9140-4643 9140-4647 |
| Gasket, Str | 9140-4633 9140-4636 |
| Insulator Kit, Str | 9240-4025K |
| Insulator, Str | 9240-4030 9240-4032 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 |
| O-Ring | 9140-4630 9140-4631 9140-4632 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 9140-4635 |
| Plunger Assy, Str | 6740-172P |
| Plunger Assy, Str | 6740-172P |
| Plunger Assy, Str | 6740-172P |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Plunger, Str | 6740-172PA |
| Pole Shoe, Str | 5340-107 |
| Pole Shoe, Str | 5340-107 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 9640-4027 9640-4035 9640-4036 9640-4045 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4613 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-011 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Shift Lever | 6840-109 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-174A 6640-174 |
| Switch, Solenoid | 6640-175 |
| Switch, Solenoid | 6640-174A 6640-174 |
| Washer, Insulating | 9240-4044 |
| Washer, Lock | 9700-1511 9700-1517 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4059 |
| Washer, Spacer | 9740-4052 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |