Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
4843
PIC141-259, 141-265, 141-266
Voltage
12V
Rotation
CCW
Teeth
10
5 interchanges19 applications71 components
Note:This is a Delco 35MT Starter (CCW Rotation - External Rotatable), Using DE Housing #830711, a 10-T Drive (Accurate #4-279LH), and Lester Armature #1862. There are Applications Using This Number That Appear in Many Different DE Housing Positions, Which are Adjustable. The 4894 is the Same Unit, But in a CW Rotation Version.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CCW
- Tooth Qty
- 10
- MFR Series
- 35MT EXT ROT
Vehicle applications
Fits 19 configurations
Domestic(19)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Case(Agricultural Tractor) | 3088 | D-358 Diesel | 1979–1985 |
| Case(Agricultural Tractor) | 3088 D466 | Diesel | 1979–1985 |
| Case(Agricultural Tractor) | 3088 D466T | Diesel | 1979–1985 |
| Case(Agricultural Tractor) | 3288 | D-358 Diesel | 1979–1985 |
| Case(Agricultural Tractor) | 3288 D466 | Diesel | 1979–1985 |
| Case(Agricultural Tractor) | 3288 D466T | Diesel | 1979–1985 |
| Case(Combine) | 815 Diesel Engines | 1977–1979 | |
| Case(Combine) | 915 Diesel Engines | 1977–1979 | |
| International(Tractor - Agricultural) | 1086D | IHC DT-414 Diesel | 1976–1981 |
| International(Tractor - Agricultural) | 1486D | IHC DT-436 Diesel | 1976–1981 |
| International(Tractor - Agricultural) | 1586D | IHC DT-436 Diesel | 1976–1981 |
| International(Tractor - Agricultural) | 4186D | IHC DT-436 Diesel | 1976–1978 |
| International(Combine) | 815D | D-414 Diesel | 1977–1979 |
| International(Tractor - Agricultural) | 886D | IHC D-360 Diesel | 1976–1981 |
| International(Combine) | 915D | D-414 Diesel | 1977–1979 |
| International(Tractor - Agricultural) | 986D | IHC D-436 Diesel | 1976–1981 |
| International(2-Wheel Drive Tractor) | 3688 IHC D-466 Diesel | 1981–1983 | |
| International(2-Wheel Drive Tractor) | 3288 IHC D-358 Diesel | 1981–1983 | |
| International(2-Wheel Drive Tractor) | 3088 IHC D-358 Diesel | 1981–1983 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1862 |
| Armature, Str | 5040-1862 |
| Armature, Str | 5040-1862 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Boot, Str | 9140-4620 |
| Brush Holder, Str | 5540-460 5540-461 |
| Brush Holder, Str | 5540-460 5540-461 |
| Brush Holder, Str | 5540-460 5540-461 |
| Brush, Str | 5440-4036 |
| Brush, Str | 5440-4033 5440-4036 |
| Brush, Str | 5440-4036 |
| Bushing, Str | 6-22600 |
| Bushing, Str | 6-22600 |
| Bushing, Str | 6-22600 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4023 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4023 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4023 |
| Drive, Str | 6140-264 6140-279LH 6140-479LH |
| Drive, Str | 6140-264 6140-279LH 6140-479LH |
| Drive, Str | 6140-264 6140-279LH 6140-479LH |
| Field Coil, Str | 5240-868 |
| Field Coil, Str | 5240-868 |
| Field Coil, Str | 5240-868 |
| Frame, CE, Str | 5740-106 |
| Frame, CE, Str | 5740-106 |
| Frame, CE, Str | 5740-106 |
| Frame, DE, Str | 5640-1508 |
| Frame, DE, Str | 5640-1508 |
| Frame, DE, Str | 5640-1508 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4011 5840-4013 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4011 |
| Insulator, Str | 9240-4039 |
| O-Ring | 9140-4601 |
| O-Ring | 9140-4601 |
| Pin, Str | 5540-013 |
| Pin, Str | 5540-013 |
| Pin, Str | 5540-013 |
| Plunger Assy, Str | 6740-166 |
| Plunger Assy, Str | 6740-166 |
| Plunger Assy, Str | 6740-166 |
| Plunger, Str | 6740-166A |
| Plunger, Str | 6740-166A |
| Plunger, Str | 6740-166A |
| Pole Shoe, Str | 5340-107 |
| Pole Shoe, Str | 5340-107 |
| Pole Shoe, Str | 5340-107 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4024 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4024 |
| Screw | 9640-4000 9640-4024 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4614 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4614 |
| Seal, Oil, Str | 9140-4614 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-013 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-013 |
| Shift Lever | 6840-106 |
| Shift Lever | 6840-106 |
| Shift Lever | 6840-106 |
| Spring, Brush, Str | 9440-4630 |
| Spring, Brush, Str | 9440-4630 |
| Spring, Brush, Str | 9440-4630 |
| Support, Brush Hold, Str | 5540-467 |
| Support, Brush Hold, Str | 5540-467 |
| Support, Brush Hold, Str | 5540-467 |
| Switch, Solenoid | 6640-166 |
| Switch, Solenoid | 6640-166 |
| Washer, Brake | 9740-4007 |
| Washer, Brake | 9240-4040 9740-4007 |
| Washer, Spacer | 9740-4054 9740-4057 |
| Washer, Spacer | 9740-4054 9740-4057 |
| Washer, Spacer | 9740-4054 9740-4057 |