Photo coming soon
BRIGGS & STRATTON · Starter
StarterPMDDBRIGGS & STRATTON
5743
PIC106-200B, 106-200A, 106-200
Voltage
12V
Rotation
CCW
Teeth
16
8 interchanges15 applications25 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BRIGGS & STRATTON
- Design
- PMDD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CCW
- Tooth Qty
- 16
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 15 configurations
Domestic(15)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Briggs & Stratton(Engines - Industrial) | Air Cooled | 16HP Horizontal | 1996–1998 |
| Briggs & Stratton(Engines - Industrial) | Air Cooled | 14HP Vertical | 1996–1998 |
| Briggs & Stratton(Engines - Industrial) | Air Cooled | 14HP Horizontal | 1996–1998 |
| Briggs & Stratton(Engines - Industrial) | Air Cooled | 18HP Horizontal | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 1604 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1985–1986 | |
| Cub Cadet(Tractor - Lawn) | 1610 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1985–1986 | |
| Cub Cadet(Tractor - Lawn) | 1605 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1985–1986 | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 1606 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1985–1986 | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 582 Briggs & Stratton 16HP | 1979–1984 | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 580 Briggs & Stratton 16HP | 1982–1984 | |
| John Deere(Tractor - Lawn) | 116H | Briggs & Stratton | 1983–1985 |
| John Deere(Mower - Walk Behind) | Commercial Models | Briggs & Stratton 16HP | |
| John Deere(Mower - Walk Behind) | Various Models | Briggs & Stratton 16HP | |
| John Deere(Lawn & Garden Tractor) | 116 Briggs & Stratton | 1982–1985 | |
| Toro(Tractor - Lawn) | 216-5 Tractor | Briggs & Stratton 16HP | 1985–1987 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5099-3490 |
| Armature, Str | 5099-3491 |
| Armature, Str | 5099-3490 |
| Brush Holder Assy, Str | 5506-6000 |
| Brush Holder Assy, Str | 5506-6000 |
| Brush Kit, Str | 5406-633 |
| Brush Kit, Str | 5406-630 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Drive, Str | 6106-6301K |
| Drive, Str | 6106-6300K 6106-6302K |
| Drive, Str | 6106-6300K 6106-6302K |
| Field Case Assy, Str | 5206-101 |
| Field Case Assy, Str | 5206-103 |
| Frame, CE, Str | 5706-6001 |
| Frame, CE, Str | 5706-6002 |
| Frame, CE, Str | 5706-6001 |
| Frame, DE, Str | 5606-5005 |
| Frame, DE, Str | 5606-5005 |
| Pin, Str | 6106-6300P |
| Pin, Str | 6106-6307P |
| Pinion, Str Drive | 6106-6300 |
| Pinion, Str Drive | 6106-6300 |
| Retainer, Str | 6206-150 |