Photo coming soon
BRIGGS & STRATTON · Starter
StarterPMDDBRIGGS & STRATTON
5746
PIC106-204B, 106-204C, 106-204A, 106-204
Voltage
12V
Rotation
CCW
Teeth
16
12 interchanges42 applications25 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- BRIGGS & STRATTON
- Design
- PMDD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CCW
- Tooth Qty
- 16
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 42 configurations
Domestic(42)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | GT1222 | Briggs & Stratton 22HP Gas | 2004–2004 |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | LT1018 | Briggs & Stratton 22HP Gas | 2004–2004 |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | LT1022 | Briggs & Stratton 22HP Gas | 2004–2004 |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | LT1024 | Briggs & Stratton 24HP Gas | 2004–2004 |
| Cub Cadet(Mower - Zero Turn) | Z-Force | 44 Briggs & Stratton 18HP Gas | 2004–2006 |
| Cub Cadet(Mower - Zero Turn) | Z-Force | 18 Briggs & Stratton 18HP Gas | 2003–2003 |
| Cub Cadet(Mower - Riding) | 364 Briggs & Stratton 18HP Gas | 2000–2002 | |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | 1180 Briggs & Stratton 18HP Gas | 2000–2001 | |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | 2164 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1999–2001 | |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | 1212 Briggs & Stratton 21HP Gas | 2000–2001 | |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | 2165 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1994–1999 | |
| Cub Cadet(Tractor - Compact) | 2160 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1994–1997 | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 1440 Briggs & Stratton 14HP Gas | 1992–1997 | |
| Cub Cadet(Tractor - Garden) | 1641 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1992–1997 | |
| Cub Cadet(Utility Vehicle) | 4016 Briggs & Stratton 16HP Gas | 1996–1996 | |
| Cub Cadet(Mower - Ride Behind) | GMT-150 Briggs & Stratton 15HP Gas | 1989–1990 | |
| Cub Cadet(Mower - Ride Behind) | GMT-125 Briggs & Stratton 12.5HP Gas | 1989–1990 | |
| Cub Cadet(Tractor - Lawn) | 1215 Briggs & Stratton 12HP Gas | 1987–1988 | |
| Cub Cadet(Tractor - Lawn) | 1220 Briggs & Stratton 12HP Gas | 1987–1988 | |
| Generac(Generator) | Various Models Air Cooled V-Twin Engine | ||
| John Deere(Tractor - Lawn) | 111H | Briggs & Stratton | 1982–1984 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | L118 | Briggs & Stratton 22HP | 2004–2005 |
| John Deere(Lawn & Garden Tractor) | L120 | 2 Cyl. 0.65L 645cc 39cid | 2003–2005 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | Sabre 1846HMS | Briggs & Stratton 18HP | 1999–1999 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | Sabre 1846HV | Briggs & Stratton 18HP | 1999–1999 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | Sabre 2046HS | Briggs & Stratton 20HP | 1998–2001 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | Sabre 2046HV | Briggs & Stratton 20HP | 1998–2001 |
| John Deere(Tractor - Lawn) | 111 Briggs & Stratton | 1979–1985 | |
| Scotts(Lawn & Garden Tractor) | L2048 | Briggs & Stratton 20HP | 2002–2008 |
| Scotts(Lawn & Garden Tractor) | L2548 | Briggs & Stratton 25HP | 2002–2008 |
| Scotts(Lawn & Garden Tractor) | S2046 SCOTTS | Briggs & Stratton 20HP | 2000–2003 |
| Scotts(Tractor - Lawn) | S2546 SCOTTS | Briggs & Stratton 25HP | 1999–2000 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 11-42 Lawn Tractor | Briggs & Stratton 11HP | 1978–1985 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 11-44 Lawn Tractor | Briggs & Stratton 11HP | 1981–1985 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 11-44 Pro Lawn Tractor | Briggs & Stratton 11HP | 1986–1987 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 12-44 Pro Lawn Tractor | Briggs & Stratton 12.5HP | 1988–1988 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 190-DH Lawn Tractor | Briggs & Stratton 19HP | 2000–2004 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 212-5 Tractor | Briggs & Stratton 12HP | 1989–1991 |
| Toro(Tractor - Lawn) | 212-5SB Tractor | Briggs & Stratton 12HP | 1990–1991 |
| Toro(Tractor - Lawn) | DH 220 Lawn Tractor | Briggs & Stratton 656cc | 2005–2009 |
| Toro(Tractor - Lawn) | HMR-1200 Briggs & Stratton 12HP | 1989–1989 | |
| Toro Sports Field(Equipment) | Sand Pro | 5000 Briggs & Stratton Engine | 1992–1993 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5099-3492 |
| Armature, Str | 5099-3492 |
| Armature, Str | 5099-3492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5506-6000 |
| Brush Kit, Str | 5406-633 |
| Brush Kit, Str | 5406-631 |
| Brush Kit, Str | 5406-630 |
| Bushing, Str | 6-19020 6-19025 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Clutch, Str Drive | 6106-6200 |
| Drive, Str | 6106-6300K 6106-6302K |
| Drive, Str | 6106-6300K 6106-6302K |
| Drive, Str | 6106-6307 |
| Drive, Str | 6106-6301K |
| Field Case Assy, Str | 5206-104 |
| Field Case Assy, Str | 5206-104 |
| Frame, CE, Str | 5706-6004 |
| Frame, CE, Str | 5706-6001 |
| Frame, CE, Str | 5706-6002 |
| Frame, CE, Str | 5706-6005 |
| Pin, Str | 6106-6307P |
| Pin, Str | 6106-6300P |
| Pin, Str | 6106-6300P |
| Pinion, Str Drive | 6106-6300 |