Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6316
PIC140-502A, 140-502
Voltage
12V
Power
1.2 kW
Rotation
CW
Teeth
9
15 interchanges6 applications43 components
Note:This is the Slightly Lower Torque Version of the 6316, Which is Not Recognized Separately - the 6316 Should Have Higher Torque Fields When Supplied. | This is a Delco 5MT Starter Using the 4 5/8" Long Field Case. For a Longer Case, Use the 3553 (5 1/8" Case), or 3502 (5 3/8" Case). This Starter Uses the "High Torque" Fields - the Units Using the Low Torque Fields are Not Recognized Separately. All 6316's Should Be Supplied w/Higher Torque Fields.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.2
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- 5MT
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 6 configurations
Domestic(6)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2091 |
| Armature, Str | 5040-2091 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-211 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-211 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4032 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4032 |
| Connector, Str | 9840-4012 9840-4012A |
| Connector, Str | 9840-4012 9840-4012A |
| Drive, Str | 6140-305 |
| Drive, Str | 6140-305 |
| Field Case Assy, Str | 5240-890 |
| Field Coil, Str | 5240-822A |
| Frame, CE, Str | 5740-100 |
| Frame, CE, Str | 5740-100 |
| Frame, DE, Str | 5640-1302 |
| Frame, DE, Str | 5640-1302 |
| Grommet, Str | 9240-4072 |
| Pin, Str | 6900-020 |
| Pin, Str | 6900-020 |
| Plunger, Str | 6740-158 |
| Plunger, Str | 6740-158 |
| Repair Kit, Str | 6940-787 |
| Repair Kit, Str | 6940-787 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9340-100 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9340-100 9740-4031 |
| Screw | 9640-4022 9640-4037 9640-4686 |
| Screw | 9640-4022 9640-4037 9640-4686 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-009 |
| Shaft, Shift Lever | 6840-009 |
| Shift Lever | 6840-101 |
| Shift Lever | 6840-101 |
| Spring, Plunger, Str | 9440-4691 |
| Spring, Plunger, Str | 9440-4691 |
| Switch, Solenoid | 6640-105 |
| Switch, Solenoid | 6640-105 |
| Thru Bolt | 9640-4115 9640-4116 |
| Thru Bolt | 9640-4115 9640-4116 |
| Washer, Brake | 9240-4041 |
| Washer, Brake | 9240-4041 |