Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6470
PIC140-580
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
11
11 interchanges7 applications33 components
Note:This is a Delco PG260 Series PMGR Starter. This is an Improved Model of the PG250 Series 6442. The 6470 Was Thought to Replace the Earlier Used 6442 (PG250 Series), But the Mounting Bolts on the 6442 are Longer, and Therefore Will Not Work on the 6470. By Substituting GM Part # 14037733 and 12338064 (Mounting Bolts), the 6470 Can Replace the 6442.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260M
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 7 configurations
Domestic(7)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Commercial Chassis | V8 5.7L 350cid | 1996–1996 |
| Buick(Car) | Roadmaster | V8 5.7L 350cid | 1995–1996 |
| Cadillac(Car) | Fleetwood | V8 5.7L 350cid | 1996–1996 |
| Chevrolet(Car) | Camaro | V8 5.7L 350cid | 1995–1997 |
| Chevrolet(Car) | Caprice | V8 5.7L 350cid | 1996–1996 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V8 5.7L 350cid | 1996–1996 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V8 5.7L 350cid | 1995–1997 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Bearing, Ball | 5-2204 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Bolt, Mounting | 9640-4033 9640-4034 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Brush, Str | 5440-4044 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1214 |
| Frame, CE, Str | 5740-127 |
| Frame, DE, Str | 5640-1352 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 6940-4105 9240-4086 |
| Plunger, Str | 6740-160 |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4502A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Spring, Brush, Str | 9440-4633 |
| Spring, Plunger, Str | 9440-4693 |
| Starter Kit | 9940-4633 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Terminal & Lead, Str | 9840-4015 |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |