Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6789
PIC140-580A
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
11
8 interchanges22 applications25 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260M
Vehicle applications
Fits 22 configurations
Domestic(22)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Hyster(Lift Truck) | H-40XM | 4-181 GM Gas | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | H-50XM | 4-181 GM Gas | 1990–2003 |
| Hyster(Lift Truck) | H-55XM | 4-181 GM Gas | 1990–2003 |
| Hyster(Lift Truck) | H-60XM | 4-181 GM Gas | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | H-65XM | 4-181 GM Gas | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | S-50XL | 4-181 GM Gas | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | S-60XL | 4-181 GM Gas | 1996–2006 |
| Hyster(Lift Truck) | S-60XM GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-65XM GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | H-60XL GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-40XL GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | H-40XL GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | H-50XL GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-45XM GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-50XM GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| Hyster(Lift Truck) | S-55XM GM 3.0L Engine | 1998–2001 | |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT20G | L4 3.0L 181cid G 3.0 L 4 | 2002–2002 |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT20G | L4 3.0L 181cid GeneraL Motors G 3.0 L 4 | 2002–2002 |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT25G | L4 3.0L 181cid G 3.0 L 4 | 1998–2012 |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT25G | L4 3.0L 181cid GeneraL Motors G 3.0 L 4 | 1998–2012 |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT30G | L4 3.0L 181cid G 3.0 L 4 | 1999–2012 |
| JCB(Telescopic Boom Forklift) | TLT30G | L4 3.0L 181cid GeneraL Motors G 3.0 L 4 | 1999–2012 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Bolt, Mounting | 9640-4033 9640-4034 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1214 |
| Frame, CE, Str | 5740-127 |
| Frame, DE, Str | 5640-1352 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Repair Kit, Str | 5840-4502A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Starter Kit | 9940-4633 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4130 |