
StarterPMGRDELCO
6480
PIC140-590B, 140-591, 140-590, 140-590A
Voltage
12V
Power
1.6 kW
Rotation
CW
Teeth
11
14 interchanges9 applications90 components
Note:This is a Delco PG260L. This Unit (#9000904) Was Seen on a 2001 Chevrolet Cavalier With the 2.4L Engine. The #12571839 Was Seen in the 2001 Olds Alero With the 2.4L Engine. | This is the PG260L Version of the PG260F2 6480. | This is a Delco PG260M Series Starter for the 1997-On Chevrolet Malibu, and Others With the 2.4L Engine). This is Not a Traditional "Pad Mount", But Has Two Mounting Ears Similar to the 6432 and 6433 Saturn Starters. | This a Delco PG260M
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.6
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260L
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- N
Vehicle applications
Fits 9 configurations
Domestic(9)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Car) | Cavalier | L4 2.4L 2392cc 146cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Car) | Cavalier | L4 2.4L 2392cc 146cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Car) | Malibu | L4 2.4L 2392cc 146cid | 1997–1999 |
| Oldsmobile(Car) | Alero | L4 2.4L 2392cc 146cid | 2001–2001 |
| Oldsmobile(Car) | Alero | L4 2.4L 2392cc 146cid | 1999–2000 |
| Pontiac(Car) | Grand Am | L4 2.4L 2392cc 146cid | 2001–2001 |
| Pontiac(Car) | Grand Am | L4 2.4L 2392cc 146cid | 1999–2000 |
| Pontiac(Car) | Sunfire | L4 2.4L 2392cc 146cid | 2001–2002 |
| Pontiac(Car) | Sunfire | L4 2.4L 2392cc 146cid | 1999–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1232 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1232 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Frame, CE, Str | 5740-128 |
| Frame, CE, Str | 5740-128 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, DE, Str | 5640-1354 |
| Frame, DE, Str | 5640-1341 |
| Frame, DE, Str | 5640-1354 |
| Frame, DE, Str | 5640-1341 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 5840-4502A |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4502A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700A |