Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6482
PIC140-588, 140-588A
Voltage
12V
Power
1.7 kW
Rotation
CW
Teeth
11
12 interchanges7 applications47 components
Note:This is a Delco PG260M Series Starter for Chevrolet Corvette, Camaro and Firebird. This is Very Similar in Appearance (But Not Interchangeable With) the 6470. The Difference is That the Solenoid Offset on the 6470 is Greater. All Other Major Components are the Same. | This is the Delco PG260L Version (1.6Kw) of the 6472 (PG260M - 1.7Kw) Used on 2002 Chevrolet Camaro, Corvette, and Pontiac Firebird all With the 5.7L Engine.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.7
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260M
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- F
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 7 configurations
Domestic(7)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Car) | Camaro | V8 5.7L 350cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Camaro | V8 5.7L 350cid | 1998–2001 |
| Chevrolet(Car) | Corvette | V8 5.7L 350cid | 2002–2004 |
| Chevrolet(Car) | Corvette | V8 5.7L 350cid | 1997–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 1999–1999 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V8 5.7L 350cid | 2002–2002 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V8 5.7L 350cid | 1998–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1214 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1233 |
| Frame, CE, Str | 5740-127 |
| Frame, CE, Str | 5740-141 |
| Frame, DE, Str | 5640-1356 |
| Frame, DE, Str | 5640-1343 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4502A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Starter Kit | 9940-4633 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4130 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 6940-4700A |