Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6485
PIC140-596B, 140-596A, 140-596
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
11
16 interchanges52 applications71 components
Note:This Appears to Be a Later Version of the 6485. Earlier Versions Were PG260F2's, While This Version is a PG260G. | This is a Delco PG260F2 Starter for 1998-On GM Vehicles With 6 or 8cyl Engines. This is Similar to the 6449 (Original PG260 Design), But in a Later (F2 Series) Design. This Unit is Slightly Smaller Than the 6449 - No Confirmation Yet on Interchangeability.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260G
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- F
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 52 configurations
Domestic(52)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Blazer | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Blazer | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Truck) | Blazer | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | C1500 | V6 4.3L 262cid | 2000–2002 |
| Chevrolet(Van) | Cargo Van | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Cargo Van | V6 4.3L 262cid | 2000–2000 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid | 2003–2003 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN W | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2001 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Sonora | V8 5.7L 350cid | 2001–2001 |
| GMC(Truck) | Jimmy | V6 4.3L 4294cc | 2004–2004 |
| GMC(Truck) | Jimmy | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| GMC(Truck) | Jimmy | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| GMC(Van) | Savana 3500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2002 |
| GMC(Van) | Savana 3500 | V6 4.3L 262cid | 2000–2000 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 2003–2003 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid VIN W | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| GMC(Truck) | Sonoma | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Truck) | Sonoma | V6 4.3L 262cid | 2001–2003 |
| GMC(Truck) | Sonoma | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Isuzu(Truck) | Hombre | V6 4.3L 262cid | 2000–2000 |
| Isuzu(Truck) | Hombre | V6 4.3L 4294cc | 1997–1999 |
| Oldsmobile(Truck) | Bravada | V6 4.3L 262cid | 2001–2001 |
| Oldsmobile(Truck) | Bravada | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-491 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-496 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-493 |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4115 |
| Cover, Str | 6940-4115 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-378 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1230 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1230 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1225 |
| Frame, CE, Str | 5740-135 |
| Frame, CE, Str | 5740-142 |
| Frame, CE, Str | 5740-139 |
| Frame, DE, Str | 5640-1365 |
| Frame, DE, Str | 5640-1365 |
| Frame, DE, Str | 5640-1363 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4004 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Plug, Str | 6940-4107 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-797 5840-4506 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 5840-4506 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Screw | 9640-4065 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4655 |
| Seal, Str | 9140-4655 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4133 9640-4134 |
| Thru Bolt | 9640-4132 |
| Thru Bolt | 9640-4132 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |