Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6489
PIC140-6010A, 140-6010
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
11
14 interchanges27 applications45 components
Note:This is a Later PG260G Version of the Earlier PG260F2 6489. The Appearances and Internal Parts Between the PG260F2 and PG260G Differ (The "F2" Has Internal Through Bolts; the "G" Has External). Also the CE Covers Differ (The F2 Has a Shallow Cap While the "G" Has a Flat Stamped Steel Cap). These Units, Despite Their Appearance Differences, Will Interchange. GM Has a Service Bulletin (#03-06-03-001, Dated 1-2003) Which States That the Starter Motor May Continue Cranking After The Key is Released. This is Because the PCM Controls the Cranking of the Starter And Will Allow it to Continue Until Either the Engine Starts, or a No-Start Time Limit is Reached. This is Normal. / 6489 is same as 6492 except the solenoid. 6489 uses a standard type solenoid with stud S terminals while the 6492 uses a plug type with a socket + pin for the S terminal | The 6489 Became Original Equipment on GM Trucks in 2001, Although Delco Also Uses It to Replace the 6488 in 1999-2000 Applications, Because There is a Problem With the Mounting Ear on the 6488 Breaking. When Replacing the 6488 With the 6489, Use Long Mounting Bolt #12561387 (Not #12561848, as Previously Thought - This is the Short Bolt) in Place of the Short Mounting Bolt Removed. GM Has a Service Bulletin (#03-06-03-001, Dated 1-2003) Which States That he Starter Motor May Continue Cranking After the Key is Released. This is Because the PCM Controls the Cranking of the Starter and Will Allow it to Continue Until Either the Engine Starts, or a No-Start Time Limit is Reached. This is Normal. We Have Been Made Aware of a Possible Fit Problem When Trying to Install the 6489 in Place of the 6488 on a 1999 Chevrolet Silverado With the 4.8L Engine (2WD Model at This Point). The Installer Says There is an Obstruction Which Forces the Use of the 6488 Because the 2nd Long Bolt of the 6489 Will Not Allow for Proper Mounting./ 6489 is same as 6492 except the solenoid. 6489 uses a standard type solenoid with stud S terminals while the 6492 uses a plug type with a socket + pin for the S terminal
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260G
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- F
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 27 configurations
Domestic(27)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Cadillac(Truck) | Escalade | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Avalanche 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN T | 2003–2003 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V8 4.8L 294cid | 2003–2003 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| Chevrolet(Van) | Express 3500 | V8 4.8L 294cid | 2003–2003 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN Z | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 4.8L 294cid VIN V | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN T | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2000–2001 |
| Chevrolet(Truck) | Suburban 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Tahoe | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Tahoe | V8 4.8L 294cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Trailblazer EXT | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| GMC(Truck) | Envoy XL | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V8 4.8L 294cid | 2003–2003 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| GMC(Van) | Savana 3500 | V8 4.8L 294cid | 2003–2003 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN Z | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN T | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 4.8L 294cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2001–2001 |
| GMC(Truck) | Yukon | V8 4.8L 294cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon XL 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2001–2002 |
| Isuzu(Truck) | Ascender | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Bolt, Mounting | 9640-4700 |
| Bolt, Mounting | 9640-4700 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-493 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-491 |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4115 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-378 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1230 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1225 |
| Frame, CE, Str | 5740-135 |
| Frame, CE, Str | 5740-139 |
| Frame, DE, Str | 5640-1339 |
| Frame, DE, Str | 5640-1367 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4004 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4107 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 5840-4506 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Screw | 9640-4065 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Seal, Str | 9140-4655 |
| Shaft & Drive Assy | 6140-603 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4132 9640-4136 |
| Thru Bolt | 9640-4133 9640-4134 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700A |