Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6491
PIC140-6013D, 140-6013C, 140-6013E, 140-6013, 140-6013A, 140-6013B
Voltage
12V
Power
1.1 kW
Rotation
CW
Teeth
9
20 interchanges34 applications100 components
Note:The 8000058 is the Latest Version, According to Delco. | This is a Later, Shorter PG260D Version of the 6481 (PG260F1). This Starter is Used on Applications Beginning in 2001 Where the 6481 Was Used in Years 2000-Back. The Shorter 6491 Can Be Used to Replace the 6481, if Desired. | This is a Later Version of the 6491. The Only Difference Between the 9000901 and 9000947 is a Shield By the Battery Stud on the Solenoid of the 9000947. | This is Another PG260D Unit Which Should Be the Same as Other 6491's. Delco Has No Record of Producing This Unit According to Them.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.1
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260D
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 34 configurations
Domestic(33)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Century | V6 3.1L 189cid | 2001–2005 |
| Buick(Car) | Century | V6 3.1L 189cid | 2001–2001 |
| Buick(Truck) | Rendezvous | V6 3.4L 207cid | 2002–2005 |
| Buick(Van) | Terraza | V6 3.5L 213cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Car) | Cavalier | L4 2.2L 2190cc 134cid VIN 4 | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Equinox | V6 3.4L 207cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.4L 207cid | 2002–2005 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.4L 207cid | 2001–2001 |
| Chevrolet(Car) | Lumina | V6 3.1L 189cid | 2001–2001 |
| Chevrolet(Car) | Malibu | V6 3.5L 213cid | 2004–2005 |
| Chevrolet(Car) | Malibu | V6 3.1L 189cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.4L 207cid | 2002–2005 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.4L 207cid | 2001–2001 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | L4 2.2L 2190cc 134cid | 2002–2003 |
| Chevrolet(Van) | Uplander | V6 3.5L 213cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Van) | Venture | V6 3.4L 207cid | 2001–2005 |
| GMC(Truck) | Sonoma | L4 2.2L 2190cc 134cid | 2002–2003 |
| Oldsmobile(Car) | Alero | V6 3.4L 207cid | 2002–2004 |
| Oldsmobile(Car) | Alero | V6 3.4L 207cid | 2001–2001 |
| Oldsmobile(Van) | Silhouette | V6 3.4L 207cid | 2002–2004 |
| Oldsmobile(Van) | Silhouette | V6 3.4L 207cid | 2001–2001 |
| Pontiac(Truck) | Aztek | V6 3.4L 207cid | 2002–2005 |
| Pontiac(Truck) | Aztek | V6 3.4L 207cid VIN E | 2001–2001 |
| Pontiac(Car) | G6 | V6 3.5L 213cid VIN 8 | 2005–2005 |
| Pontiac(Car) | Grand Am | V6 3.4L 207cid | 2001–2005 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.1L 189cid | 2002–2003 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.1L 189cid VIN J | 2001–2001 |
| Pontiac(Van) | Montana | V6 3.4L 207cid | 2002–2005 |
| Pontiac(Van) | Montana | V6 3.5L 3498cc 213cid | 2005–2005 |
| Pontiac(Van) | Montana | V6 3.5L 213cid | 2005–2005 |
| Pontiac(Van) | Montana | V6 3.4L 207cid | 2001–2001 |
| Pontiac(Car) | Sunfire | L4 2.2L 2190cc 134cid VIN 4 | 2002–2002 |
| Saturn(Van) | Relay | V6 3.5L 213cid | 2005–2005 |
International(1)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Europe Car) | IMPALA Saloon | Eng.LA1 3.4 V6 134kw LA1 | 1999–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3411 |
| Armature, Str | 5040-3411 |
| Armature, Str | 5040-3411 |
| Armature, Str | 5040-3411 |
| Armature, Str | 5040-3411 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-510 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-510 |
| Cap Assy, Soln | 6740-124 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Cover, Str | 6940-4114 |
| Cover, Str | 6940-4114 |
| Cover, Str | 6940-4114 |
| Cover, Str | 6940-4114 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1229 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1229 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1229 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1229 |
| Frame, CE, Str | 5740-138 |
| Frame, CE, Str | 5740-138 |
| Frame, CE, Str | 5740-138 |
| Frame, CE, Str | 5740-138 |
| Frame, DE, Str | 5640-1337 |
| Frame, DE, Str | 5640-1337 |
| Frame, DE, Str | 5640-1337 |
| Frame, DE, Str | 5640-1337 |
| Gear, Planetary | 6940-4103 |
| Gear, Planetary | 6940-4103 |
| Gear, Planetary | 6940-4103 |
| Gear, Planetary | 6940-4151 |
| Gear, Planetary | 6940-4103 |
| Gear, Planetary | 6940-4151 |
| Gear, Stationary | 5840-4505 |
| Gear, Stationary | 5840-4505 |
| Gear, Stationary | 5840-4505 |
| Gear, Stationary | 5840-4505 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4108 |
| Plug, Str | 6940-4108 |
| Plug, Str | 6940-4108 |
| Plug, Str | 6940-4108 |
| Repair Kit, Str | 6940-798 |
| Repair Kit, Str | 6940-798 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4654 |
| Seal, Str | 9140-4654 |
| Seal, Str | 9140-4654 |
| Seal, Str | 9140-4654 |
| Shaft, Planetary | 6940-4202 |
| Shaft, Planetary | 6940-4202 |
| Shaft, Planetary | 6940-4202 |
| Shaft, Planetary | 6940-4202 |
| Shift Lever | 6840-122 |
| Shift Lever | 6840-122 |
| Shift Lever | 6840-122 |
| Shift Lever | 6840-129 |
| Shift Lever | 6840-122 |
| Shift Lever | 6840-129 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4137 |
| Thru Bolt | 9640-4137 |
| Thru Bolt | 9640-4137 |
| Thru Bolt | 9640-4137 |