Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6495
PIC140-596D, 140-596C
Voltage
12V
Power
1.2 kW
Rotation
CW
Teeth
9
8 interchanges26 applications37 components
Note:This is a PG260D Starter Which Looks Similar to the 6485 PG260F2 Used on Earlier Models of the Chevrolet / GMC Light Trucks With the 4.3L Engine. The PG260D is a Smaller Case Unit Than the 6485, and Only Has a 9-Tooth Drive, So it is Not Advised That the 6495 Be Used in Place of the 11 Tooth 6485.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.2
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260D
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- F
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 26 configurations
Domestic(26)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Blazer | V6 4.3L 262cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Truck) | Blazer | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Cargo Van | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V6 4.3L 262cid | 2005–2007 |
| Chevrolet(Van) | Express 1500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 2006–2006 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 2005–2005 |
| Chevrolet(Van) | Express 2500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | S10 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2005–2008 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 Classic | V6 4.3L 262cid | 2007–2007 |
| GMC(Truck) | Jimmy | V6 4.3L 4294cc | 2005–2005 |
| GMC(Truck) | Jimmy | V6 4.3L 4294cc | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 2005–2005 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V6 4.3L 262cid | 2005–2007 |
| GMC(Van) | Savana 1500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 2006–2006 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 2005–2005 |
| GMC(Van) | Savana 2500 | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2008–2008 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 2005–2007 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 Classic | V6 4.3L 262cid | 2007–2007 |
| GMC(Truck) | Sonoma | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2855 5040-3411 |
| Armature, Str | 5040-2855 5040-3411 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-510 5540-492 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-510 5540-492 |
| Bushing, Str | 6-18750 |
| Bushing, Str | 6-12005 6-18750 |
| Cap Assy, Soln | 6740-124 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Cover, Str | 6940-4114 6940-4116 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1229 |
| Frame, CE, Str | 5740-145 |
| Frame, DE, Str | 5640-3915 |
| Gear, Planetary | 6940-4151 |
| Gear, Planetary | 6940-4151 6940-4103 |
| Gear, Stationary | 5840-4505 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Kit, Starter Parts | 5840-4509 |
| Nut | 9500-1450 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4108 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4654 |
| Shaft, Planetary | 6940-4202 |
| Shift Lever | 6840-122 6840-129 |
| Shift Lever | 6840-122 6840-129 |
| Switch, Solenoid | 6640-124 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4137 |
| Thru Bolt | 9640-4137 |
| Washer, Lock | 9700-1510 9700-1512 |