Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6635
PIC141-383A, 141-383
Voltage
24V
Power
7.0 kW
Rotation
CW
Teeth
11
4 interchanges61 components
Note:This is a Delco 41MT Starter (24 Volt), Using DE Housing #10476530, n 11-Tooth Drive (Accurate #4-491), and Lester Armature #2992. This Unit Uses a Rear CE Cover Ground Stud. The 6663 is the Same Unit, But it Also Has an Overcrank Protection Thermostat.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 24V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.0
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 41MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Solenoid Position
- 052°
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-2992 |
| Armature, Str | 5040-2992 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-482 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-482 |
| Bushing, Str | 6-19105 |
| Bushing, Str | 6-19105 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Drive, Str | 6140-491 |
| Drive, Str | 6140-491 |
| Field Coil, Str | 5240-846 |
| Field Coil, Str | 5240-846 |
| Frame, CE, Str | 5740-131 |
| Frame, CE, Str | 5740-131 |
| Frame, DE, Str | 5640-1562 |
| Frame, DE, Str | 5640-1562 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4019 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Insulator Kit, Str | 9240-4070 |
| Insulator, Str | 6940-050 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Lead, Wire, Str | 9840-4000 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1306 9500-1458 |
| Nut | 9500-1230 9500-1305 9500-1458 |
| O-Ring | 9140-4601 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4601 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Shift Lever | 6840-110 |
| Shift Lever | 6840-110 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-244A 6640-238 |
| Switch, Solenoid | 6640-244A 6640-238 |
| Terminal & Lead, Str | 9640-4609 |
| Terminal & Lead, Str | 9640-4609 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Lock | 9700-1517 |
| Washer, Plain | 9740-4058 |
| Washer, Plain | 9740-4053 9740-4058 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Wick, Oil | 6940-4033 |
| Wick, Oil | 6940-4033 |