Photo coming soon
FORD · Starter
StarterPMGRFORD
6674
PIC150-349E, 150-349D, 150-349C, 150-349B, 150-349A
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
11
25 interchanges31 applications61 components
Note:This is Believed to be Another Version of 6674 Although This Has Not Been Verified. | This is Just Like the Earlier 6674 Except Not Having Extensions on the Thru Bolts. The DE Frame Number is VP3S4U-AB, While the Earlier 6674 Was VP3S4U-AA, But Visual Inspection Considers Them Identical. This Version Has a Weep Hole on the Side of the Solenoid for Moisture - Earlier Versions Did Not. This is the Latest Version of This Unit Using the "Chrome Free" Process. | This is Just Like the Earlier 6674 Except Not Having Extensions on the Thru Bolts. The DE Frame Number is VP3S4U-AB, While the Earlier 6674 Was VP3S4U-AA, But Visual Inspection Considers Them Identical. This Version Has a Weep Hole on Either Side of the Solenoid for Moisture - Earlier Versions Did Not Have Any. The Weep Hole Was Witnessed on Either the Left or the Right Side of the Solenoid - the OEM Number Was the Same. | This is a Ford PMGR Starter for the 2004-On Ford Focus, Escape, Others, Which Mounts Just Like the 6657 Used on the Ford Ranger.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- FORD
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PMGR EXT BOLTS
- Mounting Type
- SIDE
- Mounting Config
- H
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 31 configurations
Domestic(31)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Truck) | Edge | L4 2.0L 1999cc 122cid VIN 9 | 2012–2013 |
| Ford(Truck) | Escape | L4 2.5L 2488cc 152cid | 2011–2012 |
| Ford(Truck) | Escape | L4 2.5L 2488cc 152cid | 2009–2010 |
| Ford(Truck) | Escape | L4 2.3L 140cid | 2007–2008 |
| Ford(Truck) | Escape | L4 2.3L 140cid | 2006–2006 |
| Ford(Truck) | Escape | L4 2.3L 140cid | 2005–2005 |
| Ford(Truck) | Explorer | L4 2.0L 1999cc 122cid VIN 9 | 2012–2013 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.0L 1989cc 121cid | 2007–2010 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.0L 1999cc 122cid | 2007–2010 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.3L 140cid | 2007–2007 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.0L 1999cc 122cid | 2005–2006 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.0L 1989cc 121cid | 2006–2006 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.3L 140cid | 2005–2006 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.3L 140cid | 2004–2004 |
| Ford(Car) | Focus | L4 2.3L 140cid | 2003–2003 |
| Ford(Car) | Fusion | L4 2.5L 2488cc 152cid | 2011–2012 |
| Ford(Car) | Taurus | L4 2.0L 1999cc 122cid | 2013–2013 |
| Ford(Van) | Transit Connect | L4 2.0L 1999cc 122cid VIN N | 2011–2013 |
| Ford(Van) | Transit Connect | L4 2.0L 1999cc 122cid | 2010–2010 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.5L 2488cc 152cid VIN 7 | 2011–2011 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.5L 2488cc 152cid | 2010–2010 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.5L 2488cc 152cid | 2009–2009 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.3L 140cid | 2008–2008 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.3L 140cid | 2006–2006 |
| Mazda(Truck) | Tribute | L4 2.3L 140cid | 2005–2005 |
| Mercury(Car) | Milan | L4 2.5L 2488cc 152cid VIN A | 2011–2011 |
| Mercury(Truck) | Mariner L4 2.5L 2488cc 152cid VIN 7 | 2011–2011 | |
| Mercury(Truck) | Mariner L4 2.5L 2488cc 152cid | 2009–2010 | |
| Mercury(Truck) | Mariner L4 2.3L 140cid | 2007–2008 | |
| Mercury(Truck) | Mariner L4 2.3L 140cid | 2006–2006 | |
| Mercury(Truck) | Mariner L4 2.3L 140cid | 2005–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5050-2119 |
| Armature, Str | 5050-2119 |
| Armature, Str | 5050-2119 |
| Armature, Str | 5050-2119 |
| Ball, Steel, Str | 6950-5181 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1014 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5550-5315 |
| Brush Holder Assy, Str | 5550-5315 |
| Brush Holder Assy, Str | 5550-5315 |
| Brush, Str | 5450-5028 5450-5029 |
| Brush, Str | 5450-5028 5450-5029 |
| Bushing, Str | 6-22205 |
| Cap Assy, Soln | 6750-502 |
| Cap Assy, Soln | 6750-502 |
| Collar, Stop, Str | 9750-5001 |
| Cover, Str | 6950-5036 |
| Drive, Str | 6150-360 |
| Drive, Str | 6150-360 |
| Drive, Str | 6150-360 |
| Field Case Assy, Str | 5250-252 |
| Frame, CE, Str | 5750-158 |
| Frame, CE, Str | 5750-158 |
| Frame, CE, Str | 5750-158 |
| Frame, DE, Str | 5650-5035A |
| Frame, DE, Str | 5650-5035A |
| Frame, DE, Str | 5650-5035 |
| Frame, DE, Str | 5650-5035A |
| Gear, Planetary | 5850-5602 |
| Gear, Planetary | 5850-5602 |
| Gear, Stationary | 5850-5501 |
| Gear, Stationary | 5850-5501 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 9250-5046 |
| Plug, Str | 9250-5046 |
| Repair Kit, Str | 6950-1060 |
| Repair Kit, Str | 6950-1060 |
| Repair Kit, Str | 6950-1060 |
| Retainer, Str | 9750-5013 |
| Retainer, Str | 9750-5013 |
| Retaining Ring, Str | 9750-5000 |
| Retaining Ring, Str | 9750-5000 |
| Screw | 9650-5501 |
| Screw | 9630-3033 9650-5501 |
| Seal, Str | 9150-5306 |
| Seal, Str | 9150-5306 |
| Seal, Str | 9150-5306 |
| Seal, Str | 9150-5306 |
| Shaft, Planetary | 5150-5004 |
| Shaft, Planetary | 5150-5004 |
| Shaft, Planetary | 5150-5004 |
| Shaft, Planetary | 5150-5004 |
| Shift Lever | 6850-209 |
| Shift Lever | 6850-209 |
| Shift Lever | 6850-209 |
| Switch, Solenoid | 6650-502 |
| Switch, Solenoid | 6650-502 |
| Switch, Solenoid | 6650-502 |
| Thru Bolt | 9650-5512 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4701 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4701 |