Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6754
PIC140-6037, 140-6032
Voltage
12V
Power
1.6 kW
Rotation
CW
Teeth
9
5 interchanges10 applications20 components
Note:Delco Claims There Was No Production of the 9000881, But There Was of the 9000928.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.6
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260L
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 10 configurations
Domestic(10)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C4500 Kodiak | V8 8.1L 496cid | 2003–2006 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | V8 8.1L 496cid | 2003–2006 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | V8 8.1L 496cid | 2001–2006 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | V8 8.1L 496cid | 2001–2006 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C8500 | V8 8.1L 496cid | 2003–2009 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C4500 Topkick | V8 8.1L 496cid | 2003–2006 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5500 Topkick | V8 8.1L 496cid | 2003–2006 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | V8 8.1L 496cid | 2001–2006 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | V8 8.1L 496cid | 2001–2006 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C8500 Topkick | V8 8.1L 496cid | 2003–2009 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1231 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 5840-4504A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4133 9640-4134 |