Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6756
PIC140-584C
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
9
7 interchanges10 applications22 components
Note:This is a Delco PG260H Series Starter for the 2006 4.6L Engines used in Buick, Cadillac, and Pontiac. This Unit Replaces the Older PG260L Used on Earlier Models, But May Be Significantly Different in Size, and Therefore Gets a Different Number.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 9
- MFR Series
- PG260H
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- B
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 10 configurations
Domestic(10)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Lucerne | V8 4.6L 281cid VIN S | 2011–2011 |
| Buick(Car) | Lucerne | V8 4.6L 281cid | 2006–2010 |
| Cadillac(Car) | DTS | V8 4.6L 281cid | 2006–2011 |
| Cadillac(Car) | DeVille | V8 4.6L 281cid | 2005–2005 |
| Cadillac(Truck) | SRX | V8 4.6L 281cid | 2005–2009 |
| Cadillac(Car) | STS | V8 4.6L 281cid | 2005–2010 |
| Cadillac(Car) | STS | V8 4.4L 4371cc 267cid | 2006–2009 |
| Cadillac(Car) | XLR | V8 4.4L 4371cc 267cid | 2006–2009 |
| Cadillac(Car) | XLR | V8 4.6L 281cid | 2006–2009 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V8 4.6L 281cid | 2005–2005 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-213 |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Cover, Str | 6940-4040 |
| Drive, Str | 6140-374 |
| Frame, CE, Str | 5740-146 |
| Frame, DE, Str | 5640-3913 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Nut | 9500-1480 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-795 5840-4504A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4701 |